Facebook Google+ Twitter

Biskup Dąbrowski nagrywał obrady episkopatu dla SB - pisze tygodnik "Wprost"

Biskup Jerzy Dąbrowski był agentem Służby Bezpieczeństwa pisze tygodnik "Wprost" na swojej stronie internetowej. - Był tajnym i świadomym współpracownikiem bezpieki - twierdzi badacz akt Instytutu Pamięci Narodowej, dr Tadeusz Witkowski. Dąbrowski miał pseudonim Ignacy - donosi tygodnik, który jutro ukaże się w kioskach.

Materiały o działalności biskupa w Rzymie w latach 1963-1970, dr Tadeusz Witkowski odnalazł w teczce ks. Michała Czajkowskiego, którego agenturalną działalność ujawnił w "Życiu Warszawy" - czytamy na stronie internetowej tygodnika "Wprost".

DąbrowskiJerzy Dąbrowski dostarczał wywiadowi m.in. materiały z posiedzeń polskiego episkopatu podczas II Soboru Watykańskiego. Zachowała się fotokopia podpisana odręcznie (podpisanego jego imieniem i nazwiskiem pokwitowania) odbioru pieniędzy. Oficerowie Służby Bezpieczeństwa byli bardzo zaskoczeni, gdy podczas Soboru Watykańskiego jeden z polskich biskupów sam zadeklarował, że będzie dostarczał materiały z posiedzeń episkopatu w Rzymie. Były to dokumenty o dużej wartości - miał napisać w raporcie jeden z oficerów SB.

Biskup Dąbrowski współpracę prowadził też po powrocie do Polski - ale, jak pisze naukowiec w tygodniku "Wprost" - większość materiałów z tego okresu została zniszczona.

* Jerzy Dąbrowski był m.in. referentem w Sekretariacie Episkopatu Polski (od 1977 r.) i w Sekretariacie Prymasa Polski (od 1979 r.). To on interweniował u generała Kiszczaka w sprawie zwolnienia z aresztu Adama Michnika i 31 sierpnia 1988 r. wraz ze Stanisławem Cioskiem uczestniczył w spotkaniu ówczesnego szefa MSW z Lechem Wałęsą. Był sufraganem gnieźnieńskim i tytularnym biskupem Tomascani, a także zastępcą sekretarza Konferencji Episkopatu Polski. Bp Jerzy Dąbrowski zginął w wypadku samochodowym w 1991 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Honorowo odszedł był. I nagrywał na magnetofon, jak prawdziwy szpieg? To skandal?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.