Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15257 miejsce

Biskup krytykuje rządowy elementarz dla pierwszoklasistów. "Jest oderwany od rzeczywistości"

Ocenę darmowego, rządowego podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz Elementarz" przedstawił bp Marek Mendyk. Jego zdaniem podręcznik całkowicie pomija wartości chrześcijańskie, jest banalny, infantylny i oderwany od rzeczywistości.

 / Fot. PAP/Tomasz GzellOcenę darmowego podręcznika dla uczniów klas pierwszych "Nasz Elementarz" przedstawił biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania podczas 366. zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Warszawie. W swoim wystąpieniu biskup skupił się na kwestiach pedagogicznych, a także katechetycznych elementarza - podaje Rzeczpospolita.

W swoim wystąpieniu Mendyk powołał się na stanowisko grupy ekspertów z pracowni pedagogicznej w Poznaniu, którzy stwierdzili, że największym problemem podręcznika jest infantylizm tekstów, które cofają dzieci do 4 czy 5 roku życia.

Kolejnym problemem jest brak strategii uczenia. "Kiedy przeglądamy ten podręcznik odnosimy wrażenie, że zapomniano o tym, że dziecko nie uczy się w oderwaniu od doświadczeń praktycznych, ale przy ich użyciu. Dziecko poznaje najwięcej w zabawie, w działaniu. Pomijam już to, że nawet sam tytuł zawiera braki, mianowicie duże litery, które są w nazwie Nasz Elementarz - takiej pisowni w języku polskim nie ma. Jeśli dzieci mają znać zasady pisowni i ortografii, muszą się uczyć tego od początku" - zauważa Mendyk w rozmowie z KAI.

Obraz rodziny

Kolejną kwestią na którą zwrócił uwagę przewodniczący Komisji Wychowania jest obraz rodziny przedstawiony w podręczniku. Biskup zauważa, że rządowy elementarz nie zawiera ani jednego obrazka, który przedstawiałby całą rodzinę siedzącą po stole i nie ma jasno określonych bohaterów. Również wizerunek ojca przedstawiony w podręczniku, zdaniem biskupa, może niepokoić: "Ojciec w pracach domowych pokazany jest jako ten, który pomaga dzieciom w lekcjach, czytaniu, w rysunkach, ogląda z dziećmi fotografie". Zdaniem Mendyka pominięto inne równie ważne funkcje, które pełni ojciec.

Wyraźne eliminowanie kultury chrześcijańskiej


Zdaniem biskupa, od strony katechetycznej podręcznik prezentuje się bardzo ubogo. Promuje antyreligijny obraz mający na celu wyeliminowanie wartości chrześcijańskich. Zawiera także elementy magii, które, jak uważa Mendyk, mogą prowadzić do okultyzmu.

Komisja do spraw Wychowania zaniepokojona zawartością podręcznika dla pierwszoklasistów "Nasz Elementarz" zapowiedziała wydanie katechizmu, który będzie stanowił uzupełnienie dla rządowego podręcznika.

Zobacz także: "P...l się Hitlerze", czyli jak nauczycielka uczy dzieci rozróżniać samogłoski i spółgłoski


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Mpja starsza córka Awaz Lila od tego elementarza "Tuska" rozpocznie swoją edukację szkolną...Jest w księgarni w sprzedaży słynny elementarz Falskiego z którego moje pokolenie uczyło się czytania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaniem Mendyka pominięto inne równie ważne funkcje, które pełni ojciec np. próby spłodzenia syna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z całym szacunkiem dla dyskutantów, "psy szczekają, karawana jedzie dalej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biskup Mendyk urodził się w 1961 roku; a zatem, o ile dobrze liczę, uczył się , że "Ala ma kota" a "Aniele stróżu mój" odmawiał z mamusią, klęcząc wieczorem przy łóżeczku.
Na religię uczęszczał zapewne w parafii, jak wszyscy. W roku 1968 mił 7 lat i mimo "moczaryzmu" przystąpił zapewne bez przeszkód do pierwszej komunii.

Teraz, będąc jednym, z wysokich funkcjonariuszy KK, usiłuje wraz z kolegami zrealizować ideę Goryszewskiego.
O czym pisał na łamach naszego portalu pan Mieczysław Cenin, cytując m.in. w swym tekscie ciemnogrodzkie poglądy ks. Baki:

"Przymus szkolny to potworność... Nauki przyrodnicze i literatura podkopują spokój ludzkości, wydzierają łaskę Boga i żywot wieczny. Nauczyciel duchowny będzie lepszy niż świecki. W seminariach nauczycielskich powinni kandydatów mniej uczyć. Kandydat z miernym uzdolnieniem będzie najlepszym nauczycielem".
Takie są już XX-wieczne kontynuacje nauk osławionego księdza Baki. W poglądach nowej przewodniej siły narodu w XXI wieku także jak widać, nic się nie zmieniło.

Mój głos w dyskusji pod wzmiankowanym tekstem:
Jadwiga Kowalczyk 30.07.2010 16:01 +60 / -65 Tak, bezprawne, pozakonstytucyjne posunięcie Suchockiej ustawiło Polskę na długo w pozycji petenta KK - i to w czasie, kiedy najbardziej sklerykalizowane kraje juz sie z tego wyzwoliły. Adamie - jest zasada ustanowiona przez Jezusa " co boskiego bogu, co cesarskiego-cesarzowi". Ta zasada jest w Polsce gwałcona przez obie strony: przez KK, organizacje pazerną na władzę i dobra materialne, oraz przez skundlonych polityków, z których żaden nie ma odwagi egzekwować pozycji i władzy państwa tam, gdzie KK wyciąga łapę po jeszcze."

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oderwany (elementarz) od rzeczywistości i mówi to człowiek z instytucji ,która od tysiącleci nawija o niebie,piekle,prowadzą rozprawy naukowe-ilu to diabłów zmieści się na główce od szpilki.To jest dopiero "realista"

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ojciec w pracach domowych pokazany jest jako ten, który pomaga dzieciom w lekcjach, czytaniu, w rysunkach, ogląda z dziećmi fotografie". Zdaniem Mendyka pominięto inne równie ważne funkcje, które pełni ojciec.

Szkoda, że ksiądz biskup nie wymienił tych pominiętych funkcji. Pewnie bał się popaść w konflikt z arcybiskupem Gądeckim, wg którego obraz ojca pomagającego w pracach domowych byłby już przykładem "przezwyciężania stereotypów uwarunkowanych kulturowo" i forpocztą genderu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A te ślimaki i smoki to nowy gender :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biskupa obskakują zakonnice [ służące ] myśli ,że tak jest w rodzinach ? Nie , w rodzinach role są podzielone po równo .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również wizerunek ojca przedstawiony w podręczniku, zdaniem biskupa, może niepokoić: "Ojciec w pracach domowych pokazany jest jako ten, który pomaga dzieciom w lekcjach, czytaniu, w rysunkach, ogląda z dziećmi fotografie".

Od razu widać ! To znęcający się nad rodziną pedofil!

Niech lepiej kler zagląda w swoje katechizmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

gramoliłam się z komentem. Już poprawione. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.