Facebook Google+ Twitter

Biskup Marek Jędraszewski nowym metropolitą łódzkim

Biskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy biskup pomocniczy poznański, będzie nowym arcybiskupem Łodzi - ogłosił 11 lipca 2012 papież Benedykt XVI. Duchowny zastąpi ks. abp. Władysława Ziółka.

Ksiądz arcybiskup Władysław Ziółek w 2010 roku skończył 75 lat i zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego złożył rezygnację z pełnionego urzędu. Papież Benedykt XVI poprosił go o kontynuowanie posługi do chwili mianowania następcy. Arcybiskup Ziółek będzie teraz pełnić funkcję administratora apostolskiego - do czasu objęcia diecezji przez metropolitę-nominata. Arcybiskup Władysław Ziółek objął kanonicznie diecezję 25 stycznia 1986 r. W 1992 r. został mianowany arcybiskupem archidiecezji łódzkiej, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej, a w 2004 r. arcybiskupem metropolitą łódzkim nowej prowincji kościelnej.

Biskup Marek Jędraszewski - edukacja


www.archidiecezja.lodz.pl / Fot. www.archidiecezja.lodz.plBiskup Marek Jędraszewski urodził się dnia 24 lipca 1949 roku. Egzamin dojrzałości zdał w roku 1967 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W latach 1967-1973, studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W 1973 przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1974 uzyskał licencjat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Jako młody kapłan w roku 1975 wyjechał na studia na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, gdzie dwa lata później uzyskał licencjat z filozofii. W 1979 obronił pracę doktorską, która została nagrodzona złotym medalem Jana Pawła II.

W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 26 listopada 1998 roku, otrzymał nominację na stanowisko profesora nadzwyczajnego UAM, a niecałe dwa tygodnie później - 7 grudnia 1998 roku - nominację na kierownika Zakładu Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UAM.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.