Facebook Google+ Twitter

Biskup Pieronek o aferze pedofilskiej: Robicie hecę na cały świat

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-09-27 08:17

"Kościół może się za ofiary pomodlić, nie płacić. Dwóch grzeszników nie zmieni Kościoła. Tu się robi hecę na cały świat". Tak o aferze pedofilskiej na Dominikanie z udziałem polskich księży mówił dla "Faktów" TVN biskup Tadeusz Pieronek.

 / Fot. Ralf Lotys/CC 3.0Zakon michalitów unika odpowiedzi na pytania o współbrata, księdza Wojciecha Gila. Przedstawiciele episkopatu również milczą. Sprawa jest poważna, dotyczy między innymi polskiego arcybiskupa, nuncjusza apostolskiego. Na rozmowę z "Faktami" TVN zgodził się emerytowany biskup Tadeusz Pieronek. Oto fragment rozmowy.

>>> Dominikana prosi Interpol o pomoc w zatrzymaniu księdza Wojciecha Gila

bp Tadeusz Pieronek: - Cóż ja mogę powiedzieć, żeby go rozstrzelać? Jednego i drugiego? Jeden z nich jest moim studentem. Arcybiskup jest moim studentem.

Dziennikarka: - Jest księdzu biskupowi przykro?

- Przykro mi jest. Przykro mi jest, że coś takiego się zdarzyło, chociaż nie mogę mówić o tym, że to się zdarzyło naprawdę. (...)

- Czy księża biskupi, hierarchowie, polski Kościół może coś dla tych ofiar zrobić, tam na Dominikanie?

- Może, może.

- Co, na przykład?

- Może upomnieć, może się za nich pomodlić, może robić chociażby takie wysiłki jak te związane z kursami, żeby sprawniej te rzeczy załatwiać. Ale poza tym, nie wiem, co? Płacić? W Stanach Zjednoczonych, owszem, dlatego, że tam mają system taki. System finansowy jest taki, że obciąża diecezję. System, który sami wymyślili. Myśmy na takie błędne koło nie poszli. (...)

Przed paru dniami uciekł z sądu osądzony jakiś rzezimieszek. No i co? Jedna notatka w prasie i wystarczy. A tu się robi hecę na cały świat. Boli mnie umiarkowanie i sprawiedliwie. (...)

Oczywiście, to jest skandal, to jest rzecz bardzo poważna. Ale przecież ciągle w takim właśnie świecie żyjemy. Jeden grzesznik więcej czy dwóch grzeszników więcej nie zmieni Kościoła.

>>> Generał michalitów o ks. Gilu: To tamten klimat zmienia człowieka

Dlaczego księża milczą, a biskup Pieronek twierdzi, iż "nie może mówić, że to się zdarzyło naprawdę"? Pewnie dlatego, ponieważ episkopat nie wypracował jeszcze oficjalnego stanowiska na temat tej głośnej afery pedofilskiej.

Reporterka "Faktów" TVN rozmawiała również z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Najpierw powiedział, że w tej sprawie należy "każde słowo wyważyć". Dodał, że sprawa z Dominikany "osobiście go boli i trzeba ją powierzyć opatrzności", jednak później podszedł do ekipy TVN i poprosił, aby jego wypowiedzi nie emitowano.

Oficjalne stanowisko Episkopatu Polski w sprawie afery pedofilskiej na Dominikanie poznamy dziś w samo południe podczas specjalnej konferencji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.09.2013 23:57

"W ostatnim czasie" nie oznacza "ciągle", "na okrągło". Jestem tu od 4 lat. Codziennie piszę o czym innym. Autor przez ciebie wskazany pisze cały czas o tym samym. Ma do tego prawo. Byleby nie kłamał i nie fałszował danych.

Czyż nie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja to rozumiem:)
A Marię interesują zaburzenia i dewiacje w środowiskach LGBT.

I każdy z nas pisze o swoim. Czyż nie?

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2013 20:30

Ciebie bulwersuje orzeł z czekolady, mnie ukrywanie księdza-pedofila przez abpa. Ty pisz o orłach z czekolady, ja będę śledził upadek Kościoła w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście najgorszym aspektem tej sprawy jest fakt, że wykorzystano dzieci.
Jednak dla mnie wyjątkowo przykre jest jeszcze jedno. Otóż od czasów Jana Pawła II Polska nie jest już dla katolików na innych kontynentach dalekim, anonimowym krajem. Kojarzą ją z jego osobą i wielu z nich, zwłaszcza biednych, prostych ludzi, właśnie polskich duchownych darzy wielkim szacunkiem i zaufaniem. Jeśli potwierdzą się zarzuty stawiane Wesołowskiemu i Gilowi, to będzie znaczyło, że w podły sposób nadużyli tego zaufania. I nie godzi się tego trywializować, tak jak to czyni biskup Pieronek, nazywając całą rzecz "hecą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, czy czujesz się zagrożony?
W ostatnim czasie piszesz mnóstwo o pedofilii... i to jednowymiarowo.

To tak w nawiązaniu do Marii i jej artykułów...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wyważone komentarze p.Bąka.Brawo. Z odszkodowań za rzekomą pedofile robi się pomału prawdziwy przemysł. To że w USA jest takie a nie inne prawo to ich sprawa.Tam sprawy o odszkodowania różnego rodzaju to najbardziej dochodowy interes dla kancelarii adwokackich.To kardynał Dziwisz ma rację. Irytują mnie ci dziennikarze którzy z Kościoła zrobili sobie w tej kwestii tarczę strzelniczą. Wiedzą doskonale jakie mamy prawo ale atakują o te odszkodowania że hej.Nie słyszałem ani nie czytałem aby Ministerstwo Oświaty wypłaciło za nauczycieli pedofilów lub Ministerstwo Sportu za takich trenerów a niestety nie brak ich. Żeby było jasne dla mnie każdy pedofil to najgorsza szmata w zasadzie to nie człowiek tylko gad.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szukałem niecałą minutę. Po prostu mam inne zajęcia niż pisanie na w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2013 12:55

Długo pan szukał. Lepszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ksiądz Marcin Strachanowski aresztowany w Brazylii pod zarzutem molestowania został uniewinniony i oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Świadkowie zeznawali, że byli namawiani do składania fałszywych zeznań w zamian za dolę z odszkodowania jakie miałby wypłacić kościół. Ten przykład lepszy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.09.2013 12:28

Gdyby nie nazwiska polskie w tej sprawie to bym nie pisał. Gdyby nie to, że ów ksiądz przywoził dzieciaki do podkrakowskiej wsi to nie pisałbym o nim. Panie Bartłomieju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.