Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33757 miejsce

Biskup Stanisław - męczennik czy zdrajca?

Współcześni kaznodzieje jakby zapominają, że świat idzie naprzód i każde ich słowo można skonfrontować z innymi źródłami wiedzy na określony temat. Ta konfrontacja nie zawsze jest zwycięska dla ich tez i poglądów.

Krzyż i korona - dwa symbole władzy średniowiecznej Europy. / Fot. Katarzyna Chodkiewicz-Lis8 maja każdego roku co bardziej rozgarnięci wierni wszystkich parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika przeżywają małą traumę, wysłuchując kazania głoszonego przez ich duszpasterza, opowiadającego o życiu i śmierci biskupa krakowskiego Stanisława Szczepanowskiego.
Biskup Stanisław był ambitnym i charyzmatycznym przywódcą duchowym. Na swoje nieszczęście żył w czasach równie ambitnego i charyzmatycznego władcy świeckiego – króla Polski Bolesława II Szczodrego, nazywanego współcześnie Bolesławem Śmiałym.

Król Bolesław był władcą niecierpliwym i łatwo wpadającym w gniew. Między biskupem a królem zaistniał konflikt. Istnieje kilka wersji dotyczących źródła sporu, najczęściej wymieniany to wstawienie się biskupa za niewiernymi żonami polskich rycerzy, które według biskupa król Bolesław ukarał nazbyt okrutnie. Według innych źródeł biskup Stanisław spiskował z możnowładcami przeciwko władzy królewskiej – uwzględniając ówczesne realia ta wersja wydaje się bardziej prawdopodobna.

Rozgniewany władca skazał biskupa na śmierć przez poćwiartowanie, czyli odrąbanie rąk i nóg. Wyrok wykonano 11 kwietnia 1079 roku. Śmierć dostojnika kościelnego stała się pretekstem do buntu możnowładców przeciwko władzy królewskiej. Bolesław Śmiały zbiegł na Węgry, gdzie niebawem zmarł, prawdopodobnie otruty. Jego tron zajął zniemczony i nieudolny Władysław Herman.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Chciałbym kiedyś doczekać kazania, w którym kaznodzieja nie będzie roztkliwiał się nad judaszowym truchłem biskupa Stanisława, lecz uczciwie przyzna, że stała się rzecz zła zarówno dla Kościoła jak i dla kraju i nie będzie bredził o licznych przewagach Kościoła nad władzą świecką."

Stawiam orzechy przeciwko dolarom - nie doczekasz się! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.