Facebook Google+ Twitter

Biskup trafi za kratki? Bank Watykański na cenzurowanym

Papież postanowił prześwietlić Bank Watykański. Powołał specjalną komisję. Ma ona umożliwić mu "lepsze zrozumienie prawnej sytuacji i działalności Instytutu IOR". W piątek aresztowano 3 osoby, w tym biskupa, w sprawie watykańskiego banku.

 / Fot. Wikimedia CommonsOd początku pontyfikatu papież Franciszek przystąpił do reformowania Kościoła na wszystkich odcinkach jego działalności. Zaczął przede wszystkim od gruntownych zmian – jak zapowiedział - swojego najbliższego podwórka – Kurii Rzymskiej. Ten główny organ Watykanu, przez który papież sprawuje władzę, złożony z dykasterii i wielu urzędów oraz rad i komisji papieskich – to bardzo mocno rozbudowany konglomerat instytucji, ludzi w nim zatrudnionych i mocno skostniałych zwyczajów.

I właśnie to wszystko papież chce radykalnie odmienić. Powołał w tym celu specjalną komisję, która ma zbadać działalność banku watykańskiego IOR, aby "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Tymczasem Kuria – to według tradycji – watykański, ale i osobisty personel papieski, a jego organizacja zależy zupełnie od niego.

Na zdjęciu w czołówce artykułu - Bazylika św. Piotra i Pałac Rządowy Watykanu, a w nim m.in. siedziba Baku Watykańskiego oraz papież Franciszek. Pałac Rządowy w Watykanie (zdjęcie dolne), jest siedzibą Papieskiej Komisji ds. Miasta i Państwa Watykańskiego. Pod Rząd Watykanu podlegają wszystkie urzędy konieczne w pracy małego państwa (najmniejszego na świecie), takie jak: do spraw kolei używanej do transportu towarów, kierowania w obieg znaczków pocztowych i monet, a także telewizji i radia watykańskiego oraz Letniej Rezydencji Papieskiej w Castelgandolfo, muzeów i biblioteki, Papieskiej Akademii Nauk i Obserwatorium Astronomicznego. (Wikipedia).

Wśród ważnych zadań, które wytyczył sobie papież – zdaniem watykanistów - powołanie komisji ds. banku jest najśmielszym i najodważniejszym dotąd sposobem i środkiem na to, aby uporządkować sytuację wokół Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), wstrząsanego od lat skandalami i zbierającego krytykę za niejasne interesy i zatajanie danych o właścicielach kont – podaje serwis gazeta.pl - Papież chce prześwietlić bank. W składzie 5-osobowej komisji papieskiej jest czterech prałatów i amerykańska prawniczka z Uniwersytetu Harvarda, prof. Mary Ann Glendon.

Jak podał Watykan w specjalnym komunikacie, komisja umożliwi papieżowi Franciszkowi "lepsze zrozumienie prawnej sytuacji i działalności Instytutu IOR, by doprowadzić do lepszej jego harmonizacji z misją Kościoła powszechnego". Komisja "pięciu" będzie miała wgląd do wszystkich dokumentów i niezbędnych danych.

Działania papieża wobec banku IOR są stanowcze i nieodwracalne. Trzy osoby, w tym biskupa - aresztowano w piątek 27 czerwca, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie watykańskiego banku. "To punkt zwrotny - a nie minęło nawet 48 godzin od powołania przez papieża specjalnej komisji kardynałów" - podkreśla dziennik włoski "Corriere della Serra", który poinformował o aresztowaniach, o czym pisze wyboracza.pl - Aresztowania.

Wśród aresztowanych osób jest biskup oraz członek włoskich tajnych służb i pośrednik finansowy - podały włoskie media. Wszyscy trzej aresztowani są podejrzani przez prokuraturę o oszustwo i korupcję - twierdzi popularna stacja telewizji Sky TG-24. Włoski dziennik "Corriere della Serra" napisał na swej stronie internetowej, że aresztowany biskup Salerno to Nunzio Scarano.

Według Polskiego Radia, biskup Salerno, Scarano był zatrudniony w banku, jako księgowy w watykańskiej administracji finansowej. Zatrzymany został w parafii na przedmieściach Rzymu - podał jego adwokat. Biskupa zawieszono w obowiązkach kilka tygodni temu, gdy znalazł się na liście objętych śledztwem prokuratorskim w swoim rodzinnym mieście, Salerno. Został oskarżony o bezprawne pobieranie z konta banku watykańskiego pieniędzy, na łączną sumę 600 tysięcy euro – podaje serwis polskieradio.pl.

Bank watykański, czyli Instytut Dzieł Religijnych (IOR), był wielokrotnie krytykowany w minionych latach, za niejasne interesy oraz – jak podejrzewano - zatajanie danych o właścicielach kont. "To sensacyjny przełom w stosunkach między państwem włoskim a Watykanem" - napisał dziennik "Corriere della Serra". Podkreślił przy tym rolę papieża Franciszka, który zdecydował w ostatnią środę o powołaniu specjalnej komisji, która ma dostęp do wszystkich dokumentów "w sprawie podejrzanych transakcji banku".

W maju 2013 roku, prezes banku watykańskiego, Ernst von Freyberg przyznał na łamach watykańskiej gazety "L'Osservatore Romano", że w bieżącym roku w banku IOR stwierdzono "siedem podejrzanych transakcji". Zapewnił jednocześnie, że to "normalna sytuacja". Nie wyjaśnił jednak, jak należy rozumieć tę "normalną sytuację" i jakie podejrzenia budzą te transakcje.

Powołana kilka dni temu przez papieża Franciszka 5-osobowa komisja, po zbadaniu działalności instytucji banku watykańskiego i określeniu możliwości jego reformy, przedstawi sprawozdanie papieżowi. Komisja ma obowiązek na bieżąco informować papieża o efektach swoich prac. Papież Franciszek, po zakończeniu prac, otrzyma na swoje biurko, prócz sprawozdania, także kopie najważniejszych dokumentów.

Komisja papieska rozpoczęła już swoje prace. Według ustaleń, mają one zakończyć się jesienią br., a końcowe wyniki w postaci niezbędnych informacji zostaną przekazane ośmiu kardynałom-doradcom papieża i dodatkowo samemu Franciszkowi.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Trudno jest wypowiadać mi się w tej sprawie bo ani nie znam szczegółów ani też nie należy czynić kogoś winnym przed wyrokiem sądowym. Papież Franciszek jak widać z zapałem zabrał się za uzdrawianie stosunków panujących wśród duchowieństwa. Może takie posunięcia poprawią stosunki między klerem a laikatem, bo nie zawsze układają się one w sposób prawidłowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.