Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15996 miejsce

Biskup Wiktor Skworc nowym ordynariuszem metropolii katowickiej

29 października br. papież Benedykt XVI przyjął rezygnację abp. Damiana Zimonia z funkcji metropolity katowickiego i mianował na to stanowisko dotychczasowego biskupa tarnowskiego, bp. Wiktora Skworca. Kim jest nowy śląski ordynariusz?

 / Fot. James562Wiktor Skworc jest Ślązakiem. Urodził się 19 maja 1948 roku w Bielszowicach - jednej z obecnych dzielnic Rudy Śląskiej.

W 1966 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, które wówczas miało swoją siedzibę w Krakowie. W czasie obowiązkowego wtedy stażu pracy fizycznej pracował w rudzkiej kopalni węgla kamiennego "Walenty-Wawel". Jeszcze jako diakon pełnił posługę duszpasterską w niemieckim Dreźnie (wtedy NRD).

Po ukończeniu seminarium, 19 kwietnia 1973 roku, otrzymał w katowickiej katedrze święcenia kapłańskie z rąk biskupa Herberta Bednorza.

Od roku 1973 do 1975 był wikariuszem w parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach, z której trafił do kurii diecezjalnej, gdzie najpierw pełnił funkcję sekretarza i kapelana biskupa Herberta Bednorza, ówczesnego ordynariusza katowickiego.

W roku 1979 ukończył licencjat na warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej.

Również w roku 1979 roku Służba Bezpieczeństwa PRL zarejestrowała go w swoich aktach jako tajnego współpracownika o pseudonimie "Dąbrowski". Według katowickiego oddziału IPN Skworc figurował jako "TW" do roku 1989.

Informacja o współpracy ks. Skworca z SB wypłynęła do publicznej wiadomości w roku 2006. Skworc jej nie zaprzeczył i przeprosił za nią. Zapewniał, że jego ówczesny przełożony, bp Bednorz wiedział o jego kontaktach SB. Jak wynika z zachowanych dokumentów, funkcjonariusze służb specjalnych oceniali, że współpraca z nim "nie spełnia oczekiwań i nadziei".

Od roku 1980 był kanclerzem kurii diecezjalnej w Katowicach. Odpowiedzialny był m.in. za sprawy budownictwa sakralnego, pertraktował z władzami zezwolenia na budowę kościołów.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chyba raczej ordynusem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ku chwale Rudy Śląskiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.