Facebook Google+ Twitter

Biskup Wiktor Skworc o zapłodnieniu in vitro

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-25 17:54

Dziecko nie jest rzeczą, która należałaby się małżonkom i nie może być uważane za przedmiot posiadania - podkreślił biskup Wiktor Skworc. Podczas mszy świętej odprawionej w Boże Narodzenie w bazylice w Tarnowie, biskup Skworc nawiązał do dyskusji wokół zapłodnienia in vitro.

Ordynariusz tarnowski pytał w homilii: czy naprawdę istnieje prawo do dziecka, które można zestawić z prawem do własnego mieszkania i z wieloma innymi prawami społecznymi? Czy można sprowadzić dziecko jedynie do roli przedmiotu, do którego ma się prawo, niezależnie od okoliczności?

Biskup Skworc przyznał, że nie wszyscy ludzie podzielają chrześcijańskie przekonanie, że dziecko jest darem Boga, a rodzice jedynie uczestniczą w przekazywaniu daru życia. Pytał jednak czy z innej - czysto ludzkiej - perspektywy nie można rozważać, że dziecko nie jest i nie może być własnością rodziców, bo żaden człowiek nie może być zawłaszczony przez drugiego.

Do dyskusji o in vitro ordynariusz tarnowski nawiązał także podczas pasterki. Stwierdził, że w tej sprawie nadeszła godzina świadectwa dla parlamentarzystów, którzy wierzą w Chrystusa. "Z niezbywalnej godności człowieka wynika bezwzględna ochrona każdego ludzkiego życia. Jej konsekwencją jest sprzeciw nie tylko wobec aborcji i eutanazji, ale również wobec zapłodnienia pozaustrojowego in vitro oraz eksperymentów na ludzkich embrionach" - przypomniał w homilii biskup Skworc. Podkreślił, że wyrazem troski o życie jest trzymanie się zasad moralnych, a jedną z nich jest prymat etyki nad techniką. Hierarcha podziękował także rodzicom, którzy zdecydowali się na adopcję dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.