Facebook Google+ Twitter

Biskup Wilhelm Pluta został patronem Gorzowa Wielkopolskiego

Radni ogłosili, że miasto ma bożego sługę i mieszkańcy powinni być dumni z patrona. Oburzeni tym faktem są jednak radni lewicy, a także część mieszkańców, bo wg nich, żadne wyznanie, nie powinno być faworyzowane.

„Człowiek w człowieku umiera, gdy go zło czynione nie boli” - to słowa biskupa Wilhelma Pluty, pierwszego ordynariusza gorzowskiego, który dążył do pojednania polsko-niemieckiego na Ziemiach Zachodnich. Jako pierwszy w Polsce stworzył duszpasterstwo rodzin. Dewizą zaś herbową biskupa było „Utunum sint”: Abyśmy byli jedno.

Gorzowscy radni zdecydowali w specjalnej uchwale, że patronem miasta będzie właśnie biskup Wilhelm Pluta. - Powierzamy miasto osobie najgodniejszej, pasterzowi, który przez pół wieku pełnił służbę na rzecz mieszkańców – usłyszeli radni i zaproszeni goście na uroczystej sesji, która odbyła się w bibliotece imienia Zbigniewa Herberta.

- Opieka biskupa, jego wpływ z Nieba, jego modlitwa odniesie skutek przede wszystkim w świadomości, we wnętrzu duszy każdego mieszkańca Gorzowa. Mieszkańcy powinni być dumni z tego patrona – tak wypowiedziała się na antenie Radia Zachód jedna z osób popierająca projekt uchwały.

W kuluarach słyszano ponadto, że Gorzów wreszcie dołączył do Europy i państw, które mają swojego patrona.

Będący na uroczystości, wraz z biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ks. bp. Stefanem Regmuntem oraz z innymi proboszczami gorzowskiej parafii, ks. bp Paweł Socha, złożył krótkie wyjaśnienie, w którym uściślił wymowę podjętej uchwały. - Co innego jest zawierzenie, a co innego patronat – powiedział na sesji. - Zawierzenie dokonało się kilka lat temu, związane było z powodzią z 1997 roku, gdy miasto zawierzono Matce Boskiej Fatimskiej. Patronem zaś jest ktoś, kto dla tego miasta się zasłużył, bądź jest szczególnym wyrazem idei, które powinny być promowane w tym mieście.

Tymczasem nie wszyscy radni wzięli udział w sesji. Nie pojawili się radni SLD, chociaż prezydent miasta Tadeusz Jędrzejczak, lider miejscowej lewicy, wspierał uchwałę.

Jak ustaliły Wiadomości 24pl, bojkot radnych lewicy spowodowany był faktem, że ustanawianie patronów kościelnych nie jest kompetencją samorządu. Lewicowi radni zapowiedzieli, że zaskarżą tę uchwałę do lubuskiego wojewody, a dalej do Sądu Wojewódzkiego. Problem bowiem może być z wojewodą Heleną Hatką, wywodzącą się z kręgów prawicy. - Wojewoda jest, jaka jest, więc zatwierdzi podobnie, jak to było w przypadku Zielonej Góry, gdzie tamtejsi radni za patrona Urbana sobie wymyślili – nie ukrywa swojego rozdrażnienia w rozmowie z W24 jeden z lewicowych radnych, prosząc jednocześnie o zachowanie anonimowości.

Część mieszkańców podziela stanowisko lewicy, chociaż ta, jako tako, nie jest przeciwko biskupowi Plucie, jedynie sprzeciwia się zinstrumentalizowaniu tej postaci przez radnych PO i PiS, którzy zwarcie poparli uchwałę. - Nie było żadnej dyskusji – dodaje nasz wspomniany rozmówca. -Radnych z prawicy w radzie miasta jest 18, a pozostała siódemka ma w praktyce niewiele do powiedzenia. Rachunek jest więc oczywisty. Taka rada może uchwalić każdą durnotę, jaka będzie im odpowiadała.

-Moim zdaniem, miasto nie powinno mieć za patrona osobę duchową i to z konkretnego wyznania – mówi w telefonicznej rozmowie z W24 mieszkanka Gorzowa, Beata Rogowska. -
To jest bez sensu, przecież biskup ten nic konkretnego dla miasta nie uczynił.

Przed biblioteką im. Zbigniewa Herberta pikietowało kilka osób, dwie z nich przed wejściem trzymały transparenty „Racji” i „Unii Lewicy”. Ale o wiele więcej było tu policji i strażników miejskich.

Pomysł tego właśnie patrona miasta wniósł do gorzowskiej rady w styczniu br. prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Tadeusz Horbacz. Wniosek poparło około 5,5 tys. mieszkańców.

Biskup Wilhelm Pluta zginął w wypadku samochodowym pod Krosnem Odrzańskim w dniu 22 stycznia 1986 r.

Przypomnijmy, że w trakcie tegorocznego Winobrania w Zielonej Górze, miejscowi radni podjęli uchwałę o ustanowieniu patronatu nad miastem św. Urbanowi I, będącego patronem winiarzy. Z kolei, oddalony nieco Świebodzin, aktualnie znajdujący się w zasięgu zainteresowania mediów przez fakt odsłonięcia tu monumentalnej figury Chrystusa Króla – pragnął mieć za swojego patrona właśnie Chrystusa. Sprzeciwiła się temu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Wykorzystano źródła: www.wilhelmpluta.pl/
zachod.pl
Zobacz wideo: gazetalubuska.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Janko Muzykant
  • Janko Muzykant
  • 08.11.2010 12:45

Pewnie rabin byłby lepszy,nieprawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń
agata jabko
  • agata jabko
  • 08.11.2010 11:06

Wejdź na : ( www.szczupla.być-kobietą.pl ). Dzięki sposobowi, który polecam, w bardzo krótkim czasie znika nadmierny tłuszczyk na brzuchu, pośladkach i udach. I oto przecież chodzi. Jestem żywym przykładem, że to możliwe. Ty też się przekonasz już od pierwszego dnia. Powodzenia i zacznij już dziś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.