Facebook Google+ Twitter

Biskupi: Jak Trzej Królowie mamy podążać za światłem wiary

W dzisiejszą niedzielę w kościołach w całej Polsce czyta się list biskupów z okazji przywrócenia dnia wolnego w święto Trzech Króli (6 stycznia).

"The Journey of the Magi" / Fot. James Jacques Joseph Tissot"Uroczystość Objawienia Pańskiego niesie głębokie w treści przesłanie. Jest nim prawda o objawieniu człowiekowi tajemnicy zbawienia w Jezusie Chrystusie" - czytamy w liście. Biskupi pouczają, że Mędrcy, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać hołd Jezusowi, są reprezentantami wszystkich narodów.

Episkopat wyraża satysfakcję, że od bieżącego roku 6 stycznia będzie dniem wolnym od pracy. Przypomina, że tak było do 1960 roku, kiedy to władze komunistyczne odebrały Polakom możliwość świętowania tego dnia jako wolnego. Biskupi dziękują parlamentowi, który przywrócił świętu należny status oraz obywatelom, którzy poprzez modlitwę i apele wpływali na decyzję władz.
Jak przypominają biskupi, wyrazem wdzięczności katolików za objawienie się Jezusa wszystkim narodom jest udział we mszy świętej. "Niech nasza chrześcijańska radość wyrazi się w tym dniu poprzez udział we Mszy Świętej. Pragniemy przypomnieć, że uroczystość Objawienia Pańskiego należy do ustanowionych przez Kościół dni świętych, w które każdy katolik jest zobowiązany do uczestniczenia w Eucharystii." - piszą. Od pewnego czasu święto Trzech Króli jest świętem nakazanym - obecność w tym dniu w kościele jest obowiązkowa. W czasie nabożeństw kapłani błogosławią też kredy, którymi wierni naznaczają drzwi swoich domów. Ma to zapewnić im błogosławieństwo Boga na cały rok.

W liście czytamy też, że 6 stycznia katolicy powinni pamiętać o misjonarzach. Kościół jest powołany do głoszenia Ewangelii wszystkim narodom na wszystkich kontynentach. Katolicy mogą pełnić też posługę misyjną poprzez modlitwę czy ofiary pieniężne na rzecz misjonarzy posługujących z dala od ojczyzny.

Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego już od IV wieku. W tradycji wschodniej jest nazwana Epifanią (objawieniem się Boga człowiekowi w Jezusie). Uroczystość niesie ze sobą przesłanie, że Bóg objawił się w Jezusie wszystkim ludziom na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Przy okazji kolędowania, przypomnę natomiast ten materiał: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Biskupi: Jak Trzej Królowie mamy podążać za światłem wiary

Powtórzę za tym wątkiem link ...
Ponoć w rzeczywistości owi "królowie" byli wielkimi magami... A KK ponoć potępia magię i okultyzm... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wszędzie czytali :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna kolęda nie powinna w żaden sposób wiązać Państwa. Jestem też przekonany, że to święto będzie mieć iluzoryczny wpływ na wiarę. Zdecydowanie większy wpływ mają szalbierstwa kościelne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Alfior
  • Alfior
  • 02.01.2011 12:40

Za jedno kościelne święto straciło się kilka dodatkowych dni wolnych od pracy to kto jest ważniejszy w tym kraju kler? To święto jest tak naprawdę nikomu nie potrzebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 02.01.2011 10:40

(...)
(allegro non molto)
Anioł obudził pasterzy
Bóg wezwał mędrców do drogi
Za gwiazdą idą wśród nocy
Nie bacząc, że bolą nogi.
Tam się narodzi Zbawiciel
Ten który drogę nam wskaże
Nie zechce On skarbów świata
I życie swe odda w darze.

(tempo primo)
Jego obdarzy mocą Bóg
Zegnie się przed Nim wszelkie kolano
Na Imię Jego Emmanuel
I sławę Jego niepokonaną. (...)

Cała kolęda jest tu http://www.razemztoba.pl/index.php?NS=srodek&nrartyk=6340

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.