Facebook Google+ Twitter

Biskupi na Jasnej Górze o agentach w Kościele

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-08-24 21:27

Prace Kościelnej Komisji Historycznej, która ustaliła już, że kilkunastu żyjących hierarchów współpracowało z SB oraz problemy związane z Radiem Maryja - to główne tematy, o jakich w sobotę na Jasnej Górze rozmawiać będą polscy biskupi. Po obradach wydadzą komunikat, który odczytany zostanie we wszystkich polskich parafiach.

Biskupi na Jasnej Górze będą rozmawiać o agentach w Kościele. / Fot. APPHierarchowie zapoznają się między innymi z rezultatami badań archiwów IPN, dotyczących przeszłości biskupów. W styczniu, po tym jak odwołano ingres ks. abp. Stanisława Wielgusa, biskupi zadeklarowali chęć poddania się lustracji. We wszystkich diecezjach powstały komisje historyczne. Dwa miesiące temu Kościelna Komisja Historyczna oświadczyła w komunikacie, że kilkunastu spośród żyjących biskupów zostało zarejestrowanych przez organa PRL jako TW lub kontakty operacyjne. Do dzisiaj jednak nie podano żadnych nazwisk, a hierarchowie nie chcą wypowiadać się na ten temat.

Pierwsza kościelna komisja badająca przeszłość duchownych powstała w Krakowie. Członkowie komisji zajmowali się m.in. badaniem dokumentów, na podstawie których ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wydał książkę o tajnych współpracownikach wśród księży. Dotychczas komisja opublikowała już dwa tomy prac z wynikami swoich badań. Tymczasem powołana przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego komisja naukowa ds. badania materiałów IPN dotyczących współpracy księży archidiecezji gdańskiej z SB, nie może pochwalić się wynikami pracy.


- Zbadaliśmy dokumenty z lat 50., 60. i 70. Znaleźliśmy w nich jedynie szczątkowe informacje dotyczące współpracy duchownych. Były to dane w urzędowych zapiskach, a nie teczki pracy - wyjaśnia dr Andrzej Drzycimski, członek gdańskiej komisji. - Na podstawie takich informacji nie można nikogo oskarżać. Choć komisję powołano wkrótce po tym, jak równo rok temu prałat Henryk Jankowski ujawnił nazwiska duchownych współpracowników SB z archidiecezji gdańskiej, pracę rozpoczęła ona dopiero przed kilkoma miesiącami. - Jesteśmy uzależnieni od Instytutu Pamięci Narodowej. To z tej instytucji otrzymujemy dokumenty dotyczące gdańskich księży. Na razie czekamy - tłumaczy Drzycimski.

Podczas sobotniego spotkania na Jasnej Górze hierarchowie będą również rozmawiać o tym, jak rozwiązać problemy związane z Radiem Maryja. Przed kilkoma tygodniami ujawnione zostały taśmy, na których dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk nazywa żonę prezydenta "czarownicą", a prezydenta "oszustem, ulegającym lobby żydowskiemu". Zdaniem toruńskiej prokuratury, redemptorysta swoimi słowami nie złamał prawa. Jednak wypowiedziami dyrektora Radia Maryja czują się oburzeni zarówno przedstawiciele środowiska duchownego, jak i wielu polskich intelektualistów i duchownych.


Karolina Kulaszewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.