Facebook Google+ Twitter

Biskupi o IPN i Radiu Maryja

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-06-22 17:48

Podczas trzydniowego zebrania Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczyna się w piątek w Poznaniu i zakończy w niedzielę w Gnieźnie, polscy biskupi powrócą do tematu Radia Maryja.

Będą też dyskutować o głośnych przypadkach ujawniania duchownych współpracujących ze służbami bezpieczeństwa PRL i o dostępie do zasobów IPN dotyczących duchowieństwa. Podsumowana zostanie także od strony duszpasterskiej pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski.

Zdaniem rzecznika Episkopatu Polski, ks. Józefa Klocha, biskupi skierują list do papieża z podziękowaniem za ostatnią wizytę i prośbą, by pamiętał o Polsce i Polakach, i by „jego słowo było wśród nas”.

Ważnym punktem obrad będą zasady dostępu do akt IPN. – Do przedyskutowania jest metodologia co do akt IPN-u na temat duchownych. Zapewne cenny będzie tu głos tych biskupów, którzy powołali w swoich diecezjach zespoły badające takie archiwa i mają już pierwsze doświadczenia z tych prac - powiedział ks. Kloch.

Abp Sławoj Leszek Głódź ocenił w rozmowie z nami, że w obecnym stanie prawnym przedstawianie nazwisk duchownych współpracujących z SB budzi więcej wątpliwości niż pewności, że służy to dochodzeniu prawdy. – To jest rosyjska sałata, wszystkiego po trochu i kompletne pomieszanie. Biskupi mogą o tym rozmawiać, ale uporządkowanie tej materii należy do ustawodawcy – przypomina abp Głódź.

Biskupi będą też kolejny raz rozmawiać o Radiu Maryja. – W tej sprawie nowości spodziewać się nie należy – uważa abp Głódź, który przewodniczy powołanemu przez Episkopat Zespołowi ds. Troski o Radio Maryja. Podobnego zdania jest rzecznik Episkopatu. – Temat Radia Maryja wraca, bo choć dyskusja na Jasnej Górze była długa, to nie da się zamknąć tak złożonego tematu w jednym spotkaniu. Stanowisko Episkopatu w sprawie Radia Maryja już zostało wypracowane w komunikacie z 2 maja. Wówczas zdecydowano też o powołaniu Rady Programowej i teraz będą kontynuowane normalne prace związane z Radiem Maryja – uważa ks. Kloch.

W skład Rady weszli - po połowie - przedstawiciele episkopatu i właściciela stacji, zakonu redemptorystów. Ważnym ustaleniem pomiędzy episkopatem a redemptorystami był zapis o tym, że Radio Maryja nie wiąże się z żadnym ugrupowaniem politycznym. Zdaniem ks. Klocha, tym razem biskupi będą starali się wypracować „kolejne dookreślenia prawne” dotyczące charakteru i działalności radia.

KK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.