Facebook Google+ Twitter

Biskupi. Poluźnianie więzi rodzinnych, to destabilizacja rodziny

Prawdziwą katastrofą nazwali polscy biskupi spadek Polski na 209 pozycję spośród 222 pod względem przyrostu naturalnego. – Poluźnianie więzi rodzinnych odwraca trend prokreacyjny – ostrzegają polityków w specjalnym liście.

 / Fot. Azoreg/CC 3.07 października w kościołach zostanie odczytane przesłanie o rodzinie. Okazją do jego napisania jest dla biskupów dzień papieski obchodzony 14 października.

"W sytuacji kryzysu kulturowego i ideowego budzą nasz niepokój wszystkie ataki na rodzinę i próby jej przedefiniowania jako luźnego związku" - czytamy w liście.
Rodzina jest wspólnotą wyjątkową, bo najpełniejszą z punktu widzenia więzi międzyludzkiej. Żadne inne typy związków nie dorównują jakością rodzinie budowanej na małżeństwie: "Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska i rodzinna".

Biskupi ostrzegają: "Naruszenie więzów małżeńskich rani głęboko i boleśnie wzajemne relacje między mężem i żoną, między rodzicami i dziećmi oraz relacje społeczne". Osłabienie więzi rodzinnej, patologie, plaga rozwodów, "wolne" związki praktykowane już od młodości, często za zgodą rodziców oraz brak otwarcia małżonków na dar życia, rozregulowują system rodzinny. Hierarchowie ubolewają również z powodu coraz większego przyzwolenia społecznego na te zjawiska i często brak jakiejkolwiek reakcji ze strony bliskich osób.

Za złą kondycję rodziny odpowiadają - zdaniem duszpasterzy - przemiany ekonomiczno-ideowe we współczesnym świecie, które często prowadzą do negowania wartości małżeństwa i rodziny, marginalizowania czy nawet wyśmiewania małżeństwa jako nierozerwalnego związku mężczyzny i kobiety.

Jakie są efekty marginalizowania rodziny i jej definicyjnego rozregulowania? Polska starzeje się a w młodych rodzinach często pojawia się tylko jedno dziecko albo rezygnuje się w ogóle z potomstwa. Polskie dzieci rodzą się natomiast w krajach Zachodu, ponieważ tam rodzice znajdują lepsze warunki materialne dla ich wychowania. Jedną z konsekwencji kryzysu demograficznego jest również wydłużenie wieku emerytalnego, które nie likwiduje przyczyn zaistniałej sytuacji a jedynie próbuje walczyć ze skutkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

adwersarz
  • adwersarz
  • 26.09.2012 21:07

@Maria Czerw


Tu sa konkretne tematy i do Ciebie, Ty milczysz .

Kardynał Dziwisz coraz bliżej o. Rydzyka. Broni Telewizji Trwam
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś tego nie widzę? Mają żony i dzieci?

Komentarz został ukrytyrozwiń
jol
  • jol
  • 26.09.2012 17:14

Dobra teoria warunkiem dobrej praktyki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo biskupi to się "świetnie znają na funkcjonowaniu rodziny"... :-D Teoretycy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.