Facebook Google+ Twitter

Biskupin czyli "polskie Pompeje". Zdjęcia

Państwo polskie ma swoje korzenie w Biskupinie. Gród ten został zbudowany w epoce żelaza między 500 a 400 r. p.n.e. Zaludniony był bardzo krótko, bo zaledwie przez kilkadziesiąt lat.

1 z 17 Następne zdjęcie
Zdjęcie: W jeziorze Biskupińskim 78 lat temu przypadkowo natrafiono na pozostałości pradawnej osady. Fot. Sylwia Legutko
W jeziorze Biskupińskim 78 lat temu przypadkowo natrafiono na pozostałości pradawnej osady. Fot. Sylwia Legutko

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Mimo wszystko uważam, że to porównanie na wyrost, ale w sumie nie będę z jego powodu spierał się do upadłego :-))))

W Pompejach urzekło mnie, że stąpałem po oryginalnym rzymskim bruku, dotykałem autentycznych ścian domostw, widziałem na wybrukowanej ulicy koleiny wyżłobione przez antyczne koła wozów, podziwiałem wspaniałe zachowane mozaiki.

pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

,,Przypadkowe odkrycie biskupińskiego nauczyciela Walentego Szwajcera w roku 1933 było początkiem polskiej sensacji archeologicznej - znalezienia osady obronnej sprzed ok. 2700 lat na dnie Jeziora Biskupińskiego."

W historii przyjął się taki zwrot "Biskupin - polskie Pompeje". Zarówno Pompeje jak i Biskupin zostały "pochłonięte", tzn. Pompeje zostały zasypane wielometrową warstwą popiołu i kamieni w czasie wybuchu Wezuwiusza, a Biskupin został "pochłonięty" przez Jezioro Biskupińskie. Przyczyna zniknięcia osady do dziś jest nieznana - są różne hipotezy.

Poniżej podaje link

http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/muz_pol/Arena/Biskupin/img_doc/pub_pl.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał o ciekawym miejscu. Mam jedynie uwagę do tytułu, bo Biskupi nijak ma się do Pompejów.Przypomnę, że los Pompejów był tragiczny, zniknęły pod zwałami wulkanicznego pyłu.Odkopano je nieomal w całości niecałe dwa wieki temu (zniknęły jedynie wszystkie dachy i drewniane konstrukcje) i są obecnie żywym materialnym dowodem tamtych czasów.
Natomiast Biskupin został nieomal w 100% zrekonstruowany na bazie odkrytych szczątków.Jest jedynie wizją, wyobrażeniem tego jak żyli nasi przodkowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bodzętynianka
  • Bodzętynianka
  • 10.07.2011 09:49

Pani Sylwio Legutko komentarz jest krótki ale spoko-wszysko gra .Teraz do dzieła i napisz więcej o innych miejscach , które według Pani są godne opisu .Może tym razem o Nowej i Starej Słupi(słynne Dymarki).Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry fotoreportaż.5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani "yogi (Anno W.)". W24 jest najlepszym portalem dziennikarstwa obywatelskiego. Pracują tu i współpracują profesjonalni dziennikarze, a materiały zamieszczane są sprawdzane. Tu pracują także znawcy fotoreportażu. Pani kąśliwe uwagi świadczą o tym, że są ludzie, którzy patrząc "nic nie widzą" i słysząc "nic nie słyszą ", a nad zrozumieniem treści też należałoby się zastanowić. Pani jako polonistce nie przystoi robić błędy w komentarzach!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
yogi
  • yogi
  • 09.07.2011 03:00

Material raczej amatorski. Zdjecia bardzo slabe i w zadnym razie nie powinno sie ich nazywac fotoreportazem, poniewaz fotoreportaz, to skonczona opowiesc, ktora, co oczywiste, ma poczatek i koniec.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bodzętynianka
  • Bodzętynianka
  • 08.07.2011 22:47

To wystarczy przeczytac Panie Macieju Wicher i nie pisac bzdur .

Celtowie w Europie:

obszary na których obecnie używa się języków z grupy celtyckiej

obszary na których znaczna większość ludności uważa się za Celtów, lecz mówi nieceltyckimi językami

Obszar zajmowany przez Celtów w okresie ich największego rozprzestrzenienia

Zasięg kultury halsztackiej

Krzyże celtyckieCeltowie – grupa ludów indoeuropejskich wydzielona na podstawie kryteriów językowych.

Za kolebkę przyszłych Celtów uważa się region kurhanów w południowych Niemczech, między Lasem Czeskim i Renem, zasiedlony w połowie II tysiąclecia p.n.e. przez tzw. Protoceltów, mających za sąsiadów Protoilirów. W latach między 1800 a 1600 p.n.e. strefa kurhanów rozciąga się ku zachodowi, za Ren, obejmując Franche-Comte, Burgundię, Alzację i Lotaryngię. W odkrytych na tych terenach kurhanowych grobach odkryto wyposażenie grobowe świadczące o wojowniczości zmarłych. Ta kultura archeologiczna epoki brązu była spokrewniona z kulturami środkowej Europy. Około 1000 r. p.n.e. nastąpiła w tej części Europy zmiana obrządku pogrzebowego: zrezygnowano z usypywania kurhanów, pochówek szkieletowy zastąpił pochówek popielnicowy. W tej prowincji kulturowej, której część była protoceltycka, od roku 800 p.n.e. rozprzestrzeniło się używanie nowego metalu, żelaza. Przodkowie Celtów, zamieszkujący obszar w widłach górnego Renu i Dunaju, znaleźli się pod wpływem ludności (Ilirów) kultury halsztackiej. Nowa kultura wczesnego okresu epoki żelaza szybko rozprzestrzeniła się w kierunku zachodnim, tworząc zespół zachodniohalsztacki. Na całym obszarze ponownie występują należące do arystokracji plemiennej kurhany, z bardzo bogatym wyposażeniem grobowym (groby np. koło Heuneburga i Asperg). W drugim okresie epoki żelaza, czyli okresie lateńskim (450 r. p.n.e. – pocz. n.e.) kulturowa dominacja Celtów osiągnęła apogeum. Kultura archeologiczna, która jest odzwierciedleniem osadnictwa Celtów i ich oddziaływania na inne ludy Europy, nazywana jest przez archeologów kulturą lateńską (od stanowiska archeologicznego La Tène w Szwajcarii).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bodzętynianka
  • Bodzętynianka
  • 08.07.2011 22:43

Niestety nie ma pan racji -Maciej Wicher!Starszą osadą byla Stara Słupia - to tam gdzie do tej pory wytapia sie żelazo ale juz jako atrakcja turystyczna (DYMARKI).Nawet Rzymianie sie zapuszczali w tamte strony ale aby zakupić tamtejsze żelazo !Tam wytapiano zelazo grubo przed nasza erą .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Kafka
  • Krzysztof Kafka
  • 08.07.2011 17:26

Jeżeli wątpliwa jest słowiańskość, to chyba tym bardziej ich "polskość", a już tym bardziej jakakolwiek państwowość. początki prapolskiej prapaństwowości nastąpią dopiero 1500 lat po Biskupinie. Mieszka I od Biskupina dzieli większy dystans niż nas od Mieszka I.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.