Facebook Google+ Twitter

Biskupin – polskie Pompeje

Już za kilka dni, bo od 17 do 25 września w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, odbędzie się XVII Festyn Archeologiczny. Tym razem będzie on poświęcony dziedzictwu starożytnej Grecji i przebiegał pod hasłem: "Grecja. Narodziny Europy".

Nauczyciel z żyłką odkrywcy

Festyny Archeologiczne odbywają się w Biskupinie od 1995 roku cyklicznie, zawsze pod innym mottem. W ubiegłym roku, trwający tydzień festyn odwiedziło blisko 40 tys. ludzi. Ale wszystko zaczęło się dużo Brama zrekonstruowanej osady / Fot. Leszek Lubickiwcześniej. Był rok 1933. Obowiązki kierownika miejscowej szkoły objął właśnie Walenty Szwajcer. Miał on w zwyczaju w wolnych chwilach odbywać długie spacery po okolicy, rozmawiając przy tym z mieszkającymi tam rolnikami. Od jednego z nich, dowiedział się, że często przy kopaniu torfu znajdował rozmaite, wyglądające na stare, zabytkowe przedmioty. Pewnego dnia zorganizował dla swoich uczniów wycieczkę po okolicy. Wtedy właśnie spostrzegł wystające z tafli jeziora ukośne, dębowe pale. Jako miłośnik historii, skojarzył od razu, że może to być jakaś zatopiona, pradziejowa osada. Swoimi spostrzeżeniami próbował zainteresować miejscowe władze. Pozostawały one jednak głuche na jego argumenty. Napisał więc list do prof. Józefa Kostrzewskiego z Poznania. Był to strzał w dziesiątkę. Profesor, jeden z najwybitniejszych archeologów XX stulecia uznał, że może to być odkrycie o wyjątkowym znaczeniu. Przeczucie prof. Kostrzewskiego nie zawiodło.

Badania archeologiczne

Już w roku 1934, rozpoczęto systematyczne badania archeologiczne, które trwały aż do wybuchu II wojny światowej. W tym okresie, odkryto fragmenty drewnianych konstrukcji o zwartej, regularnej zabudowie. To, co wykopano z ziemi, pozwoliło na stwierdzenie, że poziom życia ówczesnych mieszkańcówNa pierwszym planie, stanowisko archeologiczne / Fot. Leszek Lubicki Biskupina, był jak na tamte czasy bardzo wysoki. W czasie hitlerowskiej okupacji Polski, naziści także zainteresowali się tym miejscem i przez blisko 2 lata penetrowali tamtejsze tereny. Czasy II wojny światowej przyniosły Biskupinowi niepowetowane straty i to zarówno w ludziach (życie straciło 8 członków prac badawczych), jak również uległy zniszczeniu bądź zaginęły materiały naukowe - głównie notatki, rysunki, fotografie, etc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

olcia xd
  • olcia xd
  • 27.09.2011 16:22

jest to piękna historia byłam na tym festynie było wspaniale z chęcią zapraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przyjemnością przeczytałam ten artykuł.
Kilka lat temu spędziłam 2 dni na tym festynie. Była to dla nas doskonała lekcja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.