Facebook Google+ Twitter

Bitwa morska okiem widza

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-06 15:01

Huk, kłęby dymu, trzy galeony i ponad 200 statystów. Inscenizacja „Bitwy Morskiej”, czyli obrona Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Przez ponad godzinę strzelano z armat i dział, oglądało to blisko 8 tysięcy widzów.

Według organizatorów inscenizacja była dłuższa i głośniejsza, w porównaniu do zeszłorocznej. Pojawiły się dwa galeony atakujące i jeden broniący. Całość komentował dr Andrzej Nieuważny, znawca wojskowości nowożytnej. Zapowiadane były również dodatkowe atrakcje pirotechniczne.

- Ubiegłoroczna bitwa zyskała uznanie widzów. Zdobyła między innymi drugie miejsce w Plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku organizowanym przez Muzeum Historii Polski w Warszawie i portal hitoria.org.pl. Dlatego cieszymy się, że w tym roku udało się zorganizować jeszcze bardziej efektowną inscenizację - nie krył radości Michał Pietrzak z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które zorganizowało imprezę.

Jakie były reakcje widzów podczas Bitwy Morskiej? - Organizacja z dojazdem, była tragiczna – skomentowała Pani Janina, obserwatorka wydarzenia – nie było jak wejść do tramwajów, ale ciekawa impreza. Innego zdania był mieszkaniec Nowego Portu Pan Tadeusz – dobrze, że miasto organizuje takie rzeczy. Można zobaczyć dzielnice i że jest tu bezpiecznie. Słońce jest, piękna pogoda i taka walka, to były czasy. Jedna Pani, której nie udało się znaleźć odpowiedniego miejsca do obserwacji starcia galeonów nie kryła swojego oburzenia – kto to wymyślił, żeby po tej stronie to oglądać. Dzieci nic nie widzą, strata czasu. Jeszcze ten prom tu ostawili!.

Gdańszczanie ostatecznie doceniło wysiłki rekonstruktorów, gromkimi brawami, gdy do ataku wkroczył galeon Dragon. Gdańsk znów się obronił a najezdczy wycofali się na Zatokę Gdańską


Znajdź nas na Google+

(martyna misiewicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.