Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26679 miejsce

Bitwa o ACTA trwa. Skąd wzięła się maska grupy Anonymous?

Zamieszanie wokół porozumienia ACTA trwa nadal. Wielu protestujących zakłada charakterystyczną maskę - symbol grupy hakerskiej Anonymous. Skąd się wziął i dlaczego akurat on robi ostatnio zawrotną karierę?

Maska Fawkesa stała się symbolem grupy hakerskiej Anonymous. / Fot. Vincent Diamante, Creative Commons 2.0 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Anonymous_at_Scientology_in_Los_Angeles.jpg&filetimestamp=200804

Guy Fawkes i "spisek prochowy"


Aby odpowiedzieć na to pytane, trzeba się przenieść do XVII-wiecznej Anglii. W 1605 roku grupa katolików ułożyła plan zamachu na króla Jakuba I. Mieli to zrobić przez wysadzenie w powietrze budynku Parlamentu podczas ceremonii otwarcia. Ich celem było zastąpienie króla, jego córką Elżbietą, która miałaby zostać wychowana na katoliczkę. Liczyli na przywrócenie katolicyzmu. Na początku wszystko przebiegało zgodnie z planem. Pod sklepieniem sali zamontowano stos beczek z prochem strzelniczym. Samobójcą, który miał podpalić lont był Guy Fawkes.

Ostatecznie sprawy przybrały jednak nieoczekiwany obrót. Ktoś ze spiskowców wyjawił misterny plan. Fawkes i wraz z innymi zostali schwytani i osadzeni w areszcie. Część z nich została stracona. To właśnie taką maskę przybrał Guy Fawkes. Teraz zakładają ją przeciwnicy ACTA. Dla Anglików rocznica śmierci Fawkesa i "spisku prochowego" to hucznie obchodzone święto. Anglicy świętują w ten sposób ocalone bezpieczeństwo, a zwolennicy grupy Anonymous, odwołując się do postaci niedoszłego samobójcy, wyrażają swój bunt.

Czytaj też relację: Cyberwojna minuta po minucie

"V jak vendetta"


Maski grupy Anonymous nie byłoby także bez komiksu "V jak vendetta" autorstwa Alana Moore'a z lat 80. Opowiada on o zamachowcu, który walczył z totalitaryzmem. W Polce nie był znany dopóki na jego podstawie nie nakręcono w 2006 roku filmu. Główny bohater śpiewał tam charakterystyczną piosenkę zaczynającą się od słów "Remember, remember, the fifth of november, the gunpowder treason and plot" (Pamiętaj, pamiętaj piąty listopada, spisek prochowy i zdradę). Przez cały film bohater nosił charakterystyczną maskę, wzorując się na Fawkesie. Jak wyjaśnia dla RFM24.pl anglista Bartosz Jarnutowski, maska podobno przypomina twarz Fawkesa. Po atakach hakerów na strony rządowe, w sieci zaroiło się od awatarów z charakterystyczną maską. / Fot. Domena publiczna http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Anonymous_Flag.svg&filetimestamp=20110129223851

Czytaj także: Polska podpisała ACTA

Solidarność z hakerami


Tajemniczość i zagadkowość Fawkesa, sprawiła, że maska którą nosił została uznana za symbol hakerskiej grupy Anonymous. Po atakach hakerów na strony rządowe, w sieci zaroiło się od awatarów z charakterystyczną maską. Popularny stał się także symbol "V" jako gest poparcia i solidarności z hakerami.Polska podpisała kontrowersyjne porozumienie ACTA 26 stycznia. Aby umowa weszła w życie musi zostać ratyfikowana przez rząd. Zdaniem przeciwników, umowa zawiera szereg zapisów, które wprowadzają cenzurę w Internecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"niedoszłego samobójcy" - raczej doszłego samobójcy, a niedoszłego królobójcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
oburzony
  • oburzony
  • 28.01.2012 12:24

Już nie chce się czytać tych spekulacji bo jeszcze trochę okaże się,że to o.dyrektor stoi za tym wszystkim.
Prawdy nie dowiemy się bo to wszystko organizują służby specjalne (tak jak zajmowały się tworzeniem PO). Platforma się sypie to trzeba znaleźć coś co ludki kupią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.