Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4495 miejsce

Bitwa o „Bitwę pod Grunwaldem”

Ostatni raz słynny obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" zdjęto ze ściany jego właściciela, Muzeum Narodowego w Warszawie, w 1999 r. Jechał wtedy na wystawę do Wilna. W sumie brał udział w 32 pokazach, w tym kilkunastu jeszcze za życia artysty.

"Bitwa pod Grunwaldem" na ścianie Muzeum Narodowego w Warszawie. / Fot. Leszek LubickiW tym roku przypada 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem. Muzeum na Wawelu przygotowuje z tej okazji wielką wystawę "Na znak świetnego zwycięstwa". Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu poprosił więc o wypożyczenie obrazu Matejki, oferując w zamian wypożyczenie "Hołdu pruskiego". Marzeniem organizatorów krakowskiej wystawy było skonfrontowanie dwóch Grunwaldów - dzieła Matejki i obrazu ze Lwowa, namalowanego przez jego uczniów, Popiela i Rozwadowskiego. (O tym drugim obrazie pisaliśmy w tym artykule )

Jak można się dowiedzieć z mediów, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie gotów był Dzieło i jego twórca. / Fot. Leszek Lubickiobraz wypożyczyć, ale zdecydowanie sprzeciwiła się temu główna konserwator muzeum. Dlatego powołano specjalną komisję konserwatorską złożoną z ekspertów również niezależnych (gdyż instytucje zainteresowane wypożyczeniem mogły nie być całkowicie bezstronne). Komisja orzekła, że dzieło Matejki wymaga pilnej konserwacji. Po obejrzeniu obrazu w zbliżeniu komputerowym stwierdzono postrzępione rogi i krawędzie, rozchodzące się włókna, a miejscami nawet, jak to określono, było "samo próchno". Komisja zdecydowała więc, że "Bitwa pod Grunwaldem" pozostanie w Warszawie.

Centralna scena obrazu. / Fot. Leszek Lubicki Niedawno pojawiła się jeszcze jedna prośba o wypożyczenie Matejkowskiego dzieła. W 2011 roku Anda Rottenberg, która z upoważnienia Zamku Królewskiego w Warszawie przygotowuje w Berlinie wielką wystawę prezentującą tysiąc lat polsko-niemieckiej historii, chce również pokazać tam ten obraz. Czy płótno pojedzie do Niemiec? Ponoć wszystko zależy od tego, czy "Bitwa" zostanie do tego czasu poddana gruntownej konserwacji. A potrzeba na to
jak podał wczoraj Teleexpress jednego miliona złotych. Czy tak wielka suma pieniędzy się znajdzie? Raczej powinna, gdyż największa dotychczas konserwacja obrazu miała miejsce zaraz po II wojnie światowej, nie licząc oczywiście prac pomniejszych. Szkoda tylko, że nie pomyślano o tym wcześniej, tak aby obraz mógł być pokazany w obu tych miejscach, bo następna okrągła rocznica grunwaldzkiej wiktorii dopiero za 100 lat.

Przewiezienie tak wielkiego obrazu (4,26 m × 9,87 m) to nie lada sztuka. Trzeba go zdjąć, Obraz przeciąga zarówno tych starszych, jak i młodszych miłośników historii Polski. / Fot. Leszek Lubickipóźniej płótno zrolować na specjalny wałek, następnie odwinąć, zawiesić, po pokazie ponownie zdjąć, zrolować, itp.

Gdy w niedzielę pojechałem do Warszawy, aby na miejscu przekonać się jak "Grunwald" wygląda "na żywo" w Muzeum Narodowym, to usłyszałem od pani pilnującej sali z Matejką
- wie pan, że ten obraza wraz z ramą waży dobrze ponad tonę?

Rzeczywiście, problem jest, ale przecież jedna wielka muzealna rodzina powinna go jakoś rozwiązać. I to zarówno dla dobra ich samych, a przede wszystkim, nas Polaków, bo mimo wszystko jest to własność i spuścizna narodowa, choć obrazy są własnością muzeów, które notabene także są "Narodowe".
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Cymańska
  • Katarzyna Cymańska
  • 12.02.2011 22:18

Widziałam ten piękny obraz gdy był w Malborku robi niesamowite wrażenie . 5 za ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta Borowska
  • Elżbieta Borowska
  • 06.10.2010 19:32

NapPwdHęę ShWWt ObbraSH LoffcaMMto PaPPa:*:*:*:*<<<<<<<<<<<<3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałem z zainteresowaniem. Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za kalendarium podróży ekspozycji w muzeach lwowskiego Obrazu Bitwy. Trudno, do matejkowego trzeba będzie jeździć, skoro obraz podróżować nie zdoła. Najważniejsze aby poddać go dobrej konserwacji i zabezpieczeniu. Pieniądze na to muszą się znaleźć. zabezpieczenie obrazu przed erozją jest konieczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.