Facebook Google+ Twitter

Bitwa o Bochnię

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-08-18 15:56

Zrealizowana z rozmachem rekonstrukcja bitwy oraz piknik rodzinny pod honorowym patronatem Prezydenta RP - to propozycja władz Bochni na 5 września.

Logo inscenizacji "Bitwa o Bochnię". / Fot. źródło:www.bitwa.umbochnia.pl"Wrzesień tego roku będzie okresem refleksji nad minionymi czasy, nad tragicznymi, ale pięknymi w swym tragizmie, kartami rozdziałów dziejów Polski" - pisze organizator w informacji na temat przygotowywanej rekonstrukcji. Ma to być jedna z form obchodów 70. rocznicy agresji Niemiec na Polskę.

Przez Bochnię oddziały Armii "Kraków" wycofywały się na nową linię obrony, wyznaczą na rzece Dunajec. Ponieważ jednak w mieście stacjonował 5. Dywizjon Taborów, a w położonej nieopodal Puszczy Niepołomickiej znajdowały się zapasy amunicji, dowódca Grupy Operacyjnej „Boruta” - gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz - wydał rozkaz obrony Bochni. Główne starcie rozegrało się 6 września 1939.

By upamiętnić to wydarzenie, a także przybliżyć jego przebieg przeprowadzona zostanie rekonstrukcja historyczna, w której udział wezmą rekonstruktorzy wojskowi z terenu niemal całej Polski. Ponadto sprowadzone zostaną zrekonstruowane polskie oraz niemieckie pojazdy pancerne z tamtej epoki, sprzęt artyleryjski oraz strzelecki. Dla celów rekonstrukcji na błoniach bocheńskich - Smykowie - ma powstać specjalna makieta budynków, pośród których rozegra się bitwa.

Zapewniając o pełnym profesjonalizmie organizator pisze: "W walce wezmą udział zarówno formacje piechoty jak i kawalerii, wpierane przez artylerię i broń pancerną. Zapowiada się prawdziwa uczta dla miłośników militariów i fascynatów wydarzeniami II wojny światowej, a całe wydarzenie ma przyjąć charakter pikniku rodzinnego, na którym każdy znajdzie coś interesującego dla siebie."

Niewątpliwie zarówno dla mieszkańców jak i pasjonatów tego typu wydarzeń jest to pozycja obowiązkowa we wrześniowym kalendarzu imprez.

Ramowy scenariusz inscenizacji „Bitwa o Bochnię”:

godz. 10.00 - Rynek Miasta - zbiórka rekonstruktorów w mundurach historycznych, przemarsz w kierunku mogiły żołnierzy WP, poległych w walkach o Bochnię we wrześniu 1939 r.,
godz. 10.30 - Cmentarz komunalny przy ul. Windakiewicza - uroczysty apel poległych,
godz. 12.00 - miejsce rekonstrukcji - ul. Smyków - pokazy sprawnościowe (grupy airsoftowe) oraz pokazy wyszkolenia i wyposażenia żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich,
godz. 15.00 - rozpoczęcie rekonstrukcji historycznej pn. „Bitwa o Bochnię”,
godz. 16.00 - pokazy wyszkolenia współczesnych formacji Wojska Polskiego oraz zapoznanie się publiczności z poszczególnymi grupami rekonstrukcyjnymi.

Więcej informacji na: www.bitwa.umbochnia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.