Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27571 miejsce

Bitwa o Nangar Khel. Tym razem w teatrze

Nagle znowu cisza i ciemność słychać kroki. Wnieśli jego ciało. Zginął w Afganistanie...

Przed teatrem / Fot. Jan GubałaTak piękna muzyka, tak piękne dźwięki. Słychać jak nadlatuje stalowy ptak. Jest już blisko, coraz bliżej i zagłusza instrumenty. Jest już nad nami; szum, huk, dreszcze. Nagle trochę światła i desant na linach. Szybki zjazd - trójka aktorów profesjonalnie ląduje na deskach Małej Sceny Teatru Polskiego w Bielsku Białej.

Tak moje oczy zobaczyły początek spektaklu „ Bitwa o Nangar Khel” , którego reżyserem jest Łukasz Witt-Machałowski.

Patrzę na aktorów i zastanawiam się, czy to nie są prawdziwi żołnierze. Pustynne mundury, oporządzenie, gogle, hełm, broń trzymana jak trzeba. A oni grają, cholera, w ASG! To taka gra, prawie jak wojna, tyle tylko, że na niby. Zamiast prawdziwej amunicji są plastikowe kuleczki. Tak właśnie wielu postrzega wojnę. Ludzie myślą, że na wojnie jest jak w grze. W grze masz wiele istnień, w rzeczywistości - w tej pieprzonej wojnie tylko jedno. I zrozumcie to wreszcie !

„Zróbmy coś naprawdę!”

Widzę ich - słucham słów, które oni wypowiadają, recytują, tak pięknie mówią tylko aktorzy. Od dziś nazywam ich żołnierzami teatru – szacun!

Na widowni zupełna cisza, skupienie jak to w teatrze. Jednak ja czuję różnicę. Obok mnie siedzi „Bolec”, jeden z oskarżonych żołnierzy. Chciałem spojrzeć na niego, ale wiedziałem, że jak to zrobię czegoś na scenie nie zobaczę, coś stracę.

Spektakl trwa nadal. Jest 15 sierpnia 2007r. Trwa defilada i prezydent jedzie w otwartym land-rowerze. Oni to mówią, a ja to widzę. Przypominam sobie obrazki z telewizji i całe to święto Wojska Polskiego. Uśmiechnięte twarze, ludzi stojących wzdłuż ulicy, dzieci machające biało-czerwonymi chorągiewkami. Maszerują wszystkie formacje i ci w pustynnych mundurach oni jadą na HMMWV...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.