Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29328 miejsce

Bitwa o Rzeszów

Mieszkańcy Rzeszowa mogli obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z sierpnia 1944 r. – bitwę o wyzwolenie Rzeszowa.

Bitwa o Rzeszów - rekonstrukcja wydarzeń z 1944 r. / Fot. fot. P. RógWybuchy, ogień, strzały, broń, samochody i motocykle – o autentyzm dbali miłośnicy historii i specjaliści, np. pirotechnik z łódzkiej Filmówki. Inscenizacja została zorganizowana w ramach Pierwszego Rzeszowskiego Pikniku Militarnego.

Bitwa o Rzeszów, rekonstrukcja wydarzeń z 1944 r. / Fot. fot. P. RógMimo starannego przygotowania i entuzjazmu, z jakim bitewne zmagania przyjęli widzowie, bitwa wzbudzała kontrowersje. Niektórzy kombatanci byli oburzeni nazywaniem tego wydarzenia „bitwą o wyzwolenie” Rzeszowa. Inni twierdzili, że nierozsądne jest odtwarzanie bitwy tuż przed rocznicą agresji sowieckiej na Polskę… Pojawiały się głosy, że zamiast wyzwolenia, nastąpiło raczej przejęcie – z rąk okupanta do rąk kolejnego wroga. Kontrowersje wzbudziły też koszty. – Po co wydawać pieniądze na zabawy dużych chłopców? Można tę kwotę przeznaczyć na inny cel – padały opinie. Walczyli młodsi i starsi... Bitwa o Rzeszów, rekonstrukcja wydarzeń z 1944 r. / Fot. fot. P. Róg

Efekty pirotechniczne. Bitwa o Rzeszów, rekonstrukcja wydarzeń z 1944 r. / Fot. fot. P. RógW 1944 r. Rzeszów wyzwalali spod okupacji niemieckiej żołnierze AK i Armia Radziecka. Miłośnicy historii II wojny światowej, którzy brali udział w rekonstrukcji walk przyjechali m.in. z Przemyśla, Sanoka, byli też Słowacy. Łącznie ponad 100 statystów. Wszystkich połączyła pasja i chęć przybliżenia ludziom, zwłaszcza najmłodszym mieszkańcom, wydarzeń historycznych.

Rekonstrukcją wydarzeń związanych z bitwą o Rzeszów zajęło się Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów. Bitwa ta miała miejsce 2 sierpnia, jednak organizatorzy chcieli, by w inscenizacji mogła brać udział jak największa liczba widzów, dlatego przesunięto termin na wrzesień.
Współorganizatorem inscenizacji były władze Rzeszowa. Miasto wyłożyło 30 tys. złotych, pozostałe pieniądze uzyskano z innych źródeł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

powinien być tydzień temu, ale dopiero teraz trafiłam na tą ciekawą informację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.