Facebook Google+ Twitter

"Bitwa pod Grunwaldem" do obejrzenia w Muzeum Górnośląskim

Zbliżająca się rocznica 600-lecia bitwy na przedpolach grunwaldzkich jest okazją do ekspozycji w bytomskim muzeum płótna malarskich mistrzów Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.

Plakat bytomskiej wystawy "Bitwy pod Grunwaldem" Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego / Fot. Plakat wystawyOgromna diorama o wymiarach 5,1 x 10 m powstała dokładnie sto lat temu na okazję krakowskich obchodów pięćsetnej rocznicy zwycięstwa rycerstwa Królestwa Polskiego i Księstwa Litewskiego nad Zakonem Krzyżackim. Jest dziełem Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, wychowanków Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i samego mistrza Jana Matejki. Nie należy dopatrywać się w w pracy Popiela i Rozwadowskiego podobieństwa do dzieła Jana Matejki, chociaż powstało ponad trzydzieści lat później.

Pierwszym miejscem, w którym wystawiano Bitwę pod Grunwaldem (od 12 lipca 1910) roku był krakowski plac Świętego Ducha, a w zasadzie specjalny pawilon położony przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W latach trzydziestych ubiegłego wieku panorama została wywieziona do Lwowa i dopiero w roku 1989 powróciła do kraju, za sprawą profesora Zdzisława Żygulskiego. To on odnalazł zaginione płótno w archiwach Lwowskiego Muzeum Historycznego.

" Branki tatarskie " - wspólne dzieło T.Popiela i Z.Rozwadowskiego / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/Tadeusz_Popiel_Branki_tatarskie.jpg/250px-Tadeusz_Popiel_Branki_tatarskie.jpgDzięki staraniom pracowników Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego w Krakowie zaistniała możliwość poddania dioramy pracom konserwatorskim, a następnie udostępnieniu społeczeństwu, między innymi poprzez "wędrówkę" po krajowych muzeach, uświetniając grunwaldzkie obchody rocznicowe. Bytomska ekspozycja potrwa od 3 do 25 kwietnia i będzie prezentowana w filii Muzeum Górnośląskiego przy ulicy Korfantego.

O ile Tadeusz Popiel w swoich pracach zajmował się malarstwem ściennym i witrażami, to Zygmunt Rozwadowski był batalistą, szczególnie zaangażowanym w sceny okresu napoleońskiego i powstania listopadowego, co było związane z jego uczestnictwem w Legionach. Oboje także wraz z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem są współautorami Panoramy Racławickiej.

Fotogaleria z wystawy http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bitwa_pod_grunwaldem_w_muzeum_gornoslaskim_132512.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie widziałem tej panoramy, ale w przyszłym tygodniu trafi materiał do galerii, zapraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat szczególnie mi bliski bo jestem krakusem.5* dla autora bo zaskoczył mnie niewyobrażalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.