Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bitwa pod Grunwaldem" do obejrzenia w Muzeum Górnośląskim

Redakcja
Plakat bytomskiej wystawy "Bitwy pod Grunwaldem" Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego
Plakat bytomskiej wystawy "Bitwy pod Grunwaldem" Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego Plakat wystawy
Zbliżająca się rocznica 600-lecia bitwy na przedpolach grunwaldzkich jest okazją do ekspozycji w bytomskim muzeum płótna malarskich mistrzów Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego.

Ogromna diorama o wymiarach 5,1 x 10 m powstała dokładnie sto lat temu na okazję krakowskich obchodów pięćsetnej rocznicy zwycięstwa rycerstwa Królestwa Polskiego i Księstwa Litewskiego nad Zakonem Krzyżackim. Jest dziełem Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego, wychowanków Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie i samego mistrza Jana Matejki. Nie należy dopatrywać się w w pracy Popiela i Rozwadowskiego podobieństwa do dzieła Jana Matejki, chociaż powstało ponad trzydzieści lat później.

Pierwszym miejscem, w którym wystawiano Bitwę pod Grunwaldem (od 12 lipca 1910) roku był krakowski plac Świętego Ducha, a w zasadzie specjalny pawilon położony przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W latach trzydziestych ubiegłego wieku panorama została wywieziona do Lwowa i dopiero w roku 1989 powróciła do kraju, za sprawą profesora Zdzisława Żygulskiego. To on odnalazł zaginione płótno w archiwach Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Dzięki staraniom pracowników Zamku Królewskiego i Muzeum Narodowego w Krakowie zaistniała możliwość poddania dioramy pracom konserwatorskim, a następnie udostępnieniu społeczeństwu, między innymi poprzez "wędrówkę" po krajowych muzeach, uświetniając grunwaldzkie obchody rocznicowe. Bytomska ekspozycja potrwa od 3 do 25 kwietnia i będzie prezentowana w filii Muzeum Górnośląskiego przy ulicy Korfantego.

O ile Tadeusz Popiel w swoich pracach zajmował się malarstwem ściennym i witrażami, to Zygmunt Rozwadowski był batalistą, szczególnie zaangażowanym w sceny okresu napoleońskiego i powstania listopadowego, co było związane z jego uczestnictwem w Legionach. Oboje także wraz z Janem Styką i Wojciechem Kossakiem są współautorami Panoramy Racławickiej.

Fotogaleria z wystawy https://naszemiasto.pl/bitwa-pod-grunwaldem-w-muzeum-gornoslaskim/ar/c3-4444448

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto