Facebook Google+ Twitter

"Bitwa warszawska 1920" - zwiastun pierwszego polskiego filmu 3d gotowy

We wtorek odbył się pokaz zwiastuna pierwszego trójwymiarowego polskiego filmu - "Bitwa warszawska 1920". Jest to zarazem pierwszy historyczny film 3d w Europie. "Pacjent ma się dobrze" - powiedział o swojej produkcji reżyser Jerzy Hoffmann.

Reżyser Jerzy Hoffman, podczas prezentacji pierwszego polskiego zwiastuna 3D swojego filmu "Bitwa Warszawska 1920" / Fot. PAP/Stach Leszczyński"Bitwa warszawska 1920" ma być filmem historycznym, opowiadającym o pamiętnym "Cudzie nad Wisłą". Budżet produkcji sięga 20 mln złotych, a w rolach głównych zaprezentują się Daniel Olbrychski (w roli Piłsudskiego), Bogusław Linda, Borys Szyc i Natasza Urbańska. Premiera filmu jest wyznaczona dopiero na wrzesień 2011, ale już teraz wokół produkcji pojawiły się spore kontrowersje. Dotyczą one głównie budżetu i realizacji filmu w modnym ostatnio 3d. Niektórzy zastanawiają się także, dlaczego film adresowany głównie dla młodzieży jest reżyserowany przez twórców starszego pokolenia.

W jednym z warszawskich kin odbył się pokaz zwiastuna 3d nowego filmu Jerzego Hoffmana. Później odbyła się konferencja prasowa z udziałem aktorów, reżysera i autorem zdjęć - Sławomirem Idziakiem.

"Pacjent ma się dobrze. Przed nami postsynchrony i obróbka komputerowa, po nowym roku rozpoczniemy montaż scen batalistycznych, tak aby - zgodnie z planem - w marcu film był gotowy" - wyjaśnia Jerzy Hoffman, cytowany przez plejadę. Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli nie będzie żadnych opóźnień, to wrześniowa premiera jest jak najbardziej aktualna.

Sławomir Idziak, autor zdjęć mówił natomiast o tym, że w produkcję włączone jest bardzo dużo osób, zwłaszcza młodych i dzięki temu projekt ma cały czas świeżą perspektywę. "To totalna współpraca wszystkich pionów produkcyjnych. Zaprosiłem młodych ludzi do współpracy. Ich zaangażowanie i pomysłowość wzbogaciło ten film. Na początku przygotowanie jednej kamery zajmowało nam osiem godzin. Następnego dnia było takie spięcie, że zrobili to w ciągu godziny. A pod koniec zdjęć robiliśmy to w pięć minut" - mówi Idziak. Operator podkreślił także, że w przeciwieństwie do kina amerykańskiego, w tej produkcji każdy wnosi coś od siebie, a nie tylko ślepo wykonuje polecenia odgórne.

Czy film może wywołać kontrowersje wśród Rosjan? "To nie jest film antyrosyjski, tylko antybolszewicki. Jest to opowieść, która pokazuje emocje ludzi, którzy stanęli w obliczu trudnych okoliczności. Myślę też, że jeśli coś, albo ktoś ma popsuć nasze relacje z Rosją, to najszybciej i najłatwiej zrobią to politycy. Po co mamy mówić, co się stanie? Poczekajmy i zobaczymy, jaki będzie efekt filmu." - Opowiada Jerzy Hoffman. Reżyser mówi też o tym, że cała ekipa stara się trzymać jak najbardziej obiektywnych faktów, czerpiąc chociażby z literatury z tamtego okresu.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane także fragmenty filmu dokumentalnego Hanny Polak i Rafała Pogody, w którym zarejestrowano pracę na planie "Bitwy Warszawskiej 1920". Po prezentacjach i wypowiedziach filmowców, dziennikarze i krytycy nie szczędzili pochwał dla dotychczasowej pracy przy filmie. Całkowity efekt poznamy dopiero na jesieni 2011 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

 jaszka 73
  • jaszka 73
  • 08.12.2010 21:47

Pan Hoffman (reżyser) to wspaniały twórca! Cieszę się że ON "robi" ten film! I niech się nie zraża tym, że niektórzy tendencyjni dziennikarze zadają idiotyczne pytania w stylu: a czemu robi taki film osoba starsza a nie młodzi, a czy nie spowoduje on (film) niechęci Rosji do nas? Totalny IDIOTYZM w stylu pseudo dzien-nikarzy znanej gazety... !!! Film robi OSOBA znająca prawdę o tym czasie, czująca (!) temat i tamten czas a nie ktoś, kto zna to tylko z wyuczonej w szkole lepiej lub gorzej historii, pobieznie i to nie tej prawdziwej - to po pierwsze, a po drugie: a "Katyń" Wajdy nie spowodował złego? Wajda dostał medal od Rosjan za to!!! I chyba nie w tym jest rzecz... Komuś (prawdopodobnie wiadomo komu!) nie podoba sie charakter twórczości Pana Hoffmana bo jego filmy się przeżywane przez widza - Wajdy -natomiast- się ogląda... I to również dobrze!!! Hoffman zrobi z tego dobry dokument (w znaczeniu oddania prawdy historycznej) i film z którego wyjdziemy znowu pełni zadumy i refleksji o naszej narodowej historii, naszym nękanym, tragi-cznym bycie... Czekam na ten obraz z wielką niecierpliwością!!!! Psy będą szczekać, ale karawana fil-mowa niech idzie dalej! Do celu! Powodzenia Panie Reżyserze!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To z niecierpliwością czekam na premierę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.