Facebook Google+ Twitter

Biznes z jednego okienka

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2009-04-01 11:53

Jedno okienko i wszystko jasne - wczoraj weszła w życie długo zapowiadana rewolucja w rejestrowaniu działalności gospodarczej.Mimo iż owa rewolucja przez jej autora, wiceministra Adama Szejnfelda, była już dawno zapowiadana, przeprowadzono ją niemal w ostatniej chwili.

Dopiero w ubiegłym tygodniu, a dokładnie 24 marca, Rada Ministrów zatwierdziła rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, które ukazało się w Dzienniku Ustaw w... poniedziałek o godzinie 15. Urzędnicy w ratuszach nie mieli więc zbyt dużo czasu, by przygotować się na wczorajszy debiut. Operacja przebiegła jednak bez zakłóceń. Tylko w Kaliszu z jednego okienka skorzystało tam kilkudziesięciu przyszłych przedsiębiorców. Część z nich zwlekała z załatwieniem formalności właśnie do wczoraj. - Nie chodzi o same ułatwienia, ale także o to, że nie są pobierane żadne opłaty - tłumaczył jeden z petentów.

Jeszcze w poniedziałek za ten sam wpis musiałby zapłacić 100 złotych oraz poświęcić kilka dni na odwiedzenie kolejno Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego, ZUS-u czy KRUS-u. Teraz wyręczą go w tym miejscy i gminni urzędnicy, którzy w ciągu trzech dni od dokonania wpisu do ewidencji muszą wysłać wniosek wraz z kopią zaświadczenia o wpisie do wspomnianych instytucji. Sam przedsiębiorca już od chwili rejestracji w jednym okienku może prowadzić działalność.

Samo wypełnienie pięciu stron wniosku nie jest jednak prostą sprawą, choć dołączono do niego dwie strony instrukcji. Nic więc dziwnego, że część petentów pilskiego urzędu wolała się najpierw zapoznać z nim w domowym zaciszu. Odważnym nie tylko w Pile, ale w całym kraju, zajęło to kilkadziesiąt minut, choć urzędnicy zapewniają, że będą się starać, by rejestracja standardowego wniosku nie trwała dłużej niż kilkanaście minut. Takie zapewnienie złożyła m.in. Ewa Mielczarek, p.o. naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miasta w Ostrowie Wlkp.

Więcej przeczytasz w dzienniku Polska Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Już poprawiłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Link nie działa! Może ktoś to naprawić?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.