Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33743 miejsce

Biznesowy folwark przewodniczącego Chwiluka

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-18 13:15

Szef Związku Zawodowego Górników w Polsce, Andrzej Chwiluk opowiada na związkowych spotkaniach z górnikami, jaki to on biedny. On i jego rodzina. Wielka szkoda, że nie mówi o źródłach swoich ogromnych dochodów, a jest ich wiele.

Niedobrze, że milczy też na temat swojej żony, która poprzez Górnicze Przedsiębiorstwo Wielobranżowe robiła interesy z najbliższymi współpracownikami Andrzeja Chwiluka w kopalniach, na których działa ZZG.

Biedny jak mysz kościelna – to popularne powiedzenie zupełnie nie pasuje do przewodniczącego Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce, Andrzeja Chwiluka. Związkowiec ten może wkrótce przyczynić się do powstania innego nowego porzekadła: "Być bogatym jak Chwiluk". W szerszym znaczeniu oznaczać będzie także czerpanie pieniędzy z różnych źródeł. Zewsząd, gdzie się tylko da.

Przypomnijmy, o czym pisał w ubiegłotygodniowym wydaniu "Kurier Związkowy" i co zostało zamieszczone w serwisie Wiadomosci24.pl: Chwiluk dostaje miesięcznie ok. 5500 zł z tytułu wynagrodzenia z pracę w Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica-Makoszowy". Choć nazwanie tego pracą to pomyłka. Pana przewodniczącego widziano na tej kopalni po raz ostatni na Barbórce. Szlag trafia górników z "Makoszów", że muszą płacić na Chwiluka, który tylko fikcyjnie jest prowadzony na kopalni, a pensję powinien dostawać wyłącznie ze związku. Co by nie było - stamtąd też kasę dostaje i jest to zapewne kilka tysięcy złotych. Kolejne źródła dochodów to pensje z tytułu zasiadania w zarządach i radach nadzorczych różnego rodzaju spółek, firm i fundacji. Mowa tu o działającym przy nieistniejącej już kopalni KWK "Powstańców Śląskich" Zakładzie Działalności Gospodarczej należącej do ZZG oraz o Fundacji na Rzecz Integracji Środowisk Pracowniczych i Tworzenia Miejsc Pracy. Nazwisko Chwiluka i innych czołowych działaczy ZZG łączą się także z firmą OPA Carbo Sp. z o.o. z Bytomia. Zakład, Fundacja i OPA zatrudniają do pracy pod ziemią ludzi płacąc im minimalne wynagrodzenie, z którego ściągają na dodatek 5-złotową składkę członkowską na Związek Zawodowy Górników. Każdy pracownik tych biznesów musi z chwilą podjęcia pracy zapisać się do tego właśnie związku.

Andrzej Chwiluk ma też swoje własne interesy. Prowadzi biznes pod nazwą "Gwarek", a także jest dzierżawcą Ośrodka Wypoczynkowego "Zdrowie" w nadmorskim Pobierowie. Tak przynajmniej wynika z informacji, które zostały nam przekazane przez dobrze poinformowane osoby. Chcieliśmy je zweryfikować u samego Chwiluka. Pytania w sprawie zostały mu wysłane 23 grudnia ub.r. i do dnia dzisiejszego pozostały bez echa. Szkoda. Poszukaliśmy więc nowych tropów jego pieniędzy.

Biznes ważniejszy od związku

Związek Zawodowy Górników w Polsce pogrąża się w coraz większym kryzysie. Wszystko za sprawą jego lidera, który organizację tę traktuje jako fundament i przykrywkę do robienia zyskownych interesów. ZZG w Polsce pod szefostwem Chwiluka i spółki nie zajmuje się już reprezentowaniem interesów swoich członków i działaniem na rzecz branży wydobywczej. Za sprawą Chwiluka ZZG działa w branży jako swego rodzaju firma, uczestnik węglowego biznesu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jestem ciekawa ile zarabiają dziennikarze może by też napisać taki artykuł w którym dowiemy się ile wyciągają za tego typu teksty

Komentarz został ukrytyrozwiń

jakoś nie doczekaliśmy się artykułów o innych związkowcach czyżby dziennikarz nie był obiektywny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak donosić, to na wszystkich po równo. To dopiero bedzie sprawiedliwość!

http://alme.blog.onet.pl/1,AR3_2009-08_2009-08-01_2009-08-31,index.html

http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/panstwowe;spolki;wydaja;110;milionow;na;zwiazki,203,0,451787.html
2009-05-18 06:30

Państwowe spółki wydają 110 milionów na związki


fot: PAP/Adam Warżawa Blisko połowa tej szacunkowej kwoty przypada na trzy firmy z branży górniczej: Kompanię Węglową, Jastrzębską Spółkę Węglową i miedziowy KGHM. Tu związkowcy wywalczyli dla siebie zdecydowanie najwięcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koryto związków górniczych jest wielkie - starczy miejsca jeszcze dla kilku takich Chwiluków. Szkoda tylko naiwnych górników, którzy nabijają kieszenie tym nierobom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.