Bjoerndalen zimowym multimedalistą olimpijskim wszech czasów!

40-letni norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen przeszedł do historii zimowych igrzysk olimpijskich, po tym jak w Soczi wywalczył trzynasty medal w karierze, w tym ósmy złoty. Miało to miejsce podczas zmagań w sztafecie mieszanej.

Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia) / Fot. VowPo tym jak norweska biathlonowa sztafeta mieszana okazała się najlepsza na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, Ole Einar Bjoerndalen przeszedł do historii tej imprezy. 40-letni sportowiec ma na swoim koncie już 13 medali. Do tej pory najbardziej utytułowanym przedstawicielem sportów zimowych był jego rodak - legendarny biegacz narciarski Bjoern Dahlie, który zdobył 12 krążków.

Dzięki triumfowi w sztafecie mieszanej "Król Biathlonu" zrównał się z Dahliem w liczbie zdobytych złotych medali. Obydwaj mają ich po 8. Zimowe igrzyska olimpijskie w Rosji są szóstą tego typu imprezą w karierze Wikinga. Do tej pory najbardziej udany był dla niego wyjazd w 2002 roku do Salt Lake City, gdzie wywalczył 4 tytuły mistrzowskie.

W pierwszych zawodach olimpijskich w kurorcie Soczi Ole Einar Bjoerndalen wygrał bieg sprinterski na 10 km. Doświadczony biathlonista ma również 39 medali mistrzostw świata, w tym 19 z najcenniejszego kruszcu. Oprócz tego 6 razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata. Utytułowany Norweg będzie miał okazję jeszcze poprawić swój dorobek. W sobotę wraz z kolegami z reprezentacji wystartuje bowiem w biegu rozstawnym 4x7,5 km.

Czołówka klasyfikacji zimowych multimedalistów olimpijskich wszech czasów:
1. Ole Einar Bjoerndalen (Norwegia), biathlon, 8 medali złotych, 4 medal srebrne, 1 medal brązowy