Facebook Google+ Twitter

Błąd na medalu z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Spór o prawo do wizerunku Lech Kaczyńskiego toczy się od pewnego czasu między emitentem medalu z portretem prezydenta, Polską Mennicą Narodową a rodziną. Tymczasem odkryłem, że projekt medalu ma błąd w legendzie.

Zamówienia i wpłaty na medal są już przyjmowane, a jedyny pogląd na temat jego wyglądu możemy sobie wyrobić dzięki projektowi dostępnemu w internecie na stronie sprzedawcy oraz na stronie MonetyNews. Obrazek ten kopiowany także w artykułach zamieszczanych w ogólnopolskich wydaniach internetowych dzienników pokazuje, że medal ma błąd na rewersie. Zamiast legendy "Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej" mamy legendę "Prezydenci Rzeczpospolitej Polskiej". Ta druga forma może być dopuszczalna jedynie w języku potocznym, a i tak razi - zwłaszcza w ustach polityków lub urzędników państwowych. Na medalu, dokumentach państwowych, korespondencji oficjalnej etc. jedyną dopuszczalną formą jest odmiana "Rzeczypospolitej".

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej": "Rodzina może zażądać zniszczenia monet, przeprosin w prasie i zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę".

Błąd tego typu kwalifikuje medal do zniszczenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Racja racja pani Marto! Oczywiście pomyliłem się :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Marto, rzeczywiście z tymi Mennicami to niezła ściema i bajzel. Namnożyło się ich co nie co i faktycznie jacyś "prywaciarze" chcą zrobić interes. W takim razie rozumiem rodzinę prezydenta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co my teraz z tą sprawą zrobimy ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, dla mnie wygląda to tak, że jakiś spryciarz postanowił żerować na Smoleńsku. Już nazwa jest wabikiem - Polska Mennica Narodowa sugeruje instytucję związaną z Narodowym Bankiem Polskim i państwową inicjatywę, tymczasem monety są bite w Niemczech dla prywatnej spółki. Na dodatek może to być spółka-krzak, skoro:
"PMN to spółka założona trzy tygodnie temu. Udziałowcami są: Internetowy Dom Handlowy, spółka Synopsis i osoba prywatna. IDH był właścicielem internetowego serwisu Bileteria.pl. W listopadzie portal zawiesił działalność, a jego kontrahenci mieli problemy z odzyskaniem pieniędzy."

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak Konstytucja RzeczYpospolitej Polskiej, Panie Marcinie.
http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Słowo Rzeczpospolita można odmieniać dwojako, zmieniając końcówki tylko w drugim jego członie (Rzeczpospolitej, Rzeczpospolitą) lub w obu członach jednocześnie (Rzeczypospolitej, Rzecząpospolitą). Drugi sposób odmiany jest nacechowany starannością i wydaje się bardziej uroczysty. Może być zatem poseł Rzeczpospolitej i poseł Rzeczypospolitej, ale ta druga forma jest stosowniejsza w oficjalnej sytuacji, np. w uroczystej przemowie."
(Mirosław Bańko)
Dodam, że użycie drugiego sposobu odmiany nawiązuje do języka staropolskiego, czyli do czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest też bardziej precyzyjne - pomaga odróżnić nazwę państwa od tytułu popularnego czasopisma ( w tytule przyjęło się odmieniać tylko drugi człon).
Podsumowując, błąd językowy to nie jest, bo rzeczownik ma formy wariantywne, ale godniej brzmiałaby wersja "Prezydent Rzeczypospolitej".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprawna forma to "Rzeczpospolitej" (bez y). Niech pan otworzy I stronę konstytucji, to się pan przekona :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

pół dolarówkę srebrną z wizerunkiem Prezydenta Kennedy'ego. wydaną w 1967
5 dolarów srebrnych kanadyjskich w plastikowej oprawie - a więc od razu przewidziane jako medal - 1976 roku z XXI Olimpiady w Montrealu.
Jak widać tego rodzaju biznes mennice zawsze robiły i robić będą, bijąc monety i medale z okazji różnych okoliczności, np. JanIII Sobieski 250 lat Odsieczy. i wiele wiele innych

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska Mennica Narodowa dziwna S.A. która na fali próbuje zrobić interes...

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 24.01.2011 17:53

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629457

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.