Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14484 miejsce

Błąd w gimnazjalnym teście humanistycznym!

Po bliższym zapoznaniu się z tekstem i testem tegorocznego egzaminu humanistycznego dla gimnazjalistów, zauważyć można kilka błędów merytorycznych.

Błąd w tekście testu? / Fot. PAP/Lech MuszyńskiPo przeczytaniu tekstu "Magia ogrodów" uczeń miał znaleźć podpowiedzi do zamieszczonych pytań w teście. W zadaniu 5 jest pytanie "Fontanna wznoszona w centrum średniowiecznego ogrodu była symbolem... Prawidłową odpowiedzią jest rzekomo odpowiedź C - symbolem życia. Jednak z tekstu to nie wynika, bo zapisana w nim fraza "fontanna jako ożywcze źródło" nie oznacza przecież symbolu życia. "Ożywczość" nie oznacza "życia", tak jak ożywczy napój nie daje życia, a tylko ożywia w sensie przenośnym, bardziej powiedzieć można "orzeźwia".
Drugi jest w zadaniu 6 tego zestawu. Pytanie jest o kraj, w którym narodził się renesans. Prawidłowa odpowiedź to rzekomo d. We Włoszech. Owszem, renesans powstał we Włoszech, ale to nie wynika z tekstu. Cytuję tekst: "Epoka renesansu przyniosła typ ogrodu, w którym niepodzielnie rządziła geometria. W końcu XV wieku król Francji Karol VIII wrócił do kraju z kampanii włoskiej pod wielkim wrażeniem ogrodów, które zobaczył w Neapolu. Przywiózł ze sobą włoskich specjalistów."
Pojawiły się nieoficjalne informacje o przeciekach w części matematyczno-biologicznej tegorocznego egzaminu dla gimnazjalistów. Odpowiedzi na niektóre pytania do testu pojawiły się w internecie i OKE nie wyklucza możliwości powtórzenia sprawdzianów.
W dobie internetu można było spodziewać się wycieku informacji o egzaminie do internetu, Czyżby technika XXI wieku stawiała nowe wyzwanie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.04.2008 20:46

To nie są błedy. Ten egzamin nie sprawdza umiejętności wyciągania informacji z tekstu, ale wiedzę. To, że renesans narodził się we Włoszech KAŻDY gimnazjalista MUSI wiedzieć (jest to obowiązkowa podstawa programowa). I tak już była mocna podpowiedź.
A ożywcze źródło to w tym przypadku przenośnia. Nawet gdyby gimnazjalista nie domyślił się tego, zawsze można dojść do tej odpowiedzi drogą eliminacji błędnych odpowiedzi.
Autorom tego bezsensownego tekstu współczuję intelegencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pozdrawiam pb

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2007 22:11

a tak o

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2007 22:08

Tak właśnie, zgadzam się z Krystianem, że to pytanie z renesansem nie musi nawiązywać do tekstu. Często jest tak, że jest mowa o jakimś królu, podane jest np. w którym panował roku i trzeba powiedzieć z jakimi zdarzeniami jest związany ten wiek.
Zadanie z "ożywczym" źródłem zrobiłam dobrze, ale nie szukajmy już aż tak wielkich problemów. Wg. mnie trzeba się skupić na tescie matematycznym, który absolutnie TRZEBA powtórzyć, bo to fair w stosunku do tych co nie mieli pytań. Ja np. nie miałam i straciłam 9 punktów za te zadania(tylko jedno wśród zamkniętych miałam dobrze).
Tak więc nie szukajmy dziury w całym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

egzamin egzaminowi nierówny.. robiłam test z 2003 r. i uzykalam ok. 85 pkt. teraz będzie max. 70...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wiedza o renesansowych ogrodach rzeczywiscie ma dowodzic "dojrzalosci" (egzamin dojrzalosci) polskich uczniow opuszczajacych mury szkolne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głupie te testy. A autor, ktory pisał ten artykuł powinien trochę więcej o tym napisać a nie napisał bo napisał bo szef by wylal...hahaha P.K.P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja ten ten test bede pisac dopiero za rok, mam nadzieje że takich bledow nie bedzie... P.K.P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

pipierwsze ten zekomy blond gdzie powtał renesans to mozna było znalesc bez zadnego problemu tylko pasuje ruszyc głowa
bo pisało ze tenm krol sprowadził malazy z włoch!!!! i mozna było sie domyslec ze w włoszech powstał renesans a co to tych obiadow czwartkowych to przesada ciekawe skont to ja miałem wiedzieć

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oba pytania były logiczne. To jest test na czytanie ze zrozumieniem, ale nie wyklucza posiadania wiedzy z podstawówki!
Poza tym, obie odpowiedzi były w tekście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.