Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16884 miejsce

Błąd w napisie na sarkofagu prezydenckim

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-04-24 16:23

Napis na sarkofagu pary prezydenckiej "Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska" czytaliśmy wiele razy, zwłaszcza w dniu pogrzebu. Jak się okazuje zawiera on błąd.

 / Fot. Łukasz Gdak, Wiadomości24.pl"Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska" - taki napis widnieje na sarkofagu pary prezydenckiej w krypcie na Wawelu. Językoznawcy zauważyli, że wkradł się tu błąd, który należałoby jak najszybciej poprawić.

W języku polskim obowiązuje reguła ortograficzna, wg której podczas pisowni męskich i żeńskich nazwisk dwuczłonowych należy wstawiać między obydwa człony dywiz. Prawidłowo napis na sarkofagu powinien brzmieć "Maria Helena z Mackiewiczów Kaczyńska" lub "Maria Helena Kaczyńska z domu (lub z d.) Mackiewicz"

Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Brak dywizu to nie jedyny błąd. O wiele poważniejszym wydaje się ten z 17 kwietnia, kiedy to flagę narodową z godłem, położono na trumnie z ciałem prezydenta tak, że głowa orła zwrócona była w lewo, a winna być zwrócona w prawo! Błąd ten naprawiono 18 kwietnia, kładąc flagę prawidłowo. Wracając jeszcze do dywizu, to na sarkofagu go brakło, ale na trumiennym kartuszu był.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy się zapewne mała pozioma kreseczka pomiędzy dwoma nazwiskami Zmarłej - ale podobnie jak reszta komentatorów nie sprawdzałem niczego w najnowszym słowniku ortograficznym ani cudzych dokumentach rodzinnych.
Dywiz - to taki poziomy znak, krótszy od myślnika, różny od znak "minus". Z punktu widzenia sztuki drukarskiej ma długość ok. 1/4 - 1/3 wysokości liter tekstu zasadniczego i może być grubszy od innych znaków poziomych.
Stosownie do reguł ortografii ( lub jak ją pamiętam) dwa nazwiska oddziela się dywizem bez spacji przed i po dywizie. Powinno się zmieścić jeżeli to faktycznie błąd do poprawy. Dlaczego nie sprawdzili pisowni: a gdzie i kiedy mieli to zrobić? A skąd błąd? A najpewniej mistrzowie kamieniarscy nie są wszechnicą wiedzy. Poza tym - każdy kto organizował nagrobek dla rodziny wie, że reguł w materii napisów nagrobnych nie ustalają językoznawcy ani urzędy stanu cywilnego.
Resume : napis jest w porządku. Kto się czepia szczegółów - ten się czepia szczegółów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2010 19:03

Ewo, za informacje piąteczka (5*) Poza tym dopisywanie panieńskiego nazwiska Pani Prezydentowej można dwojako rozumieć, ale pozostawiam to bez komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i proszę, aż trudno uwierzyć, żeby przygotowując napis na sarkofagu pani prezydentowej nie upewnić się jak prawidłowo napisać jej nazwisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie spotkałam się za życia pani prezydentowej, aby ktokolwiek pisał czy mówił inaczej niż "Maria Kaczyńska", więc śmiem twierdzić, że przyjęła nazwisko męża.

Adamie, o tym jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie decydujemy sami. A reguluje to art. 25 i 88 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.:" Małżonkowie mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednego z nich (niekoniecznie męża). Każde z małżonków może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiego małżonka."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdę mówiąc napis ten zastanowił mnie, kiedy go pierwszy raz zobaczyłam na zdjęciu (naszego kolegi Łukasza). Ale pomyślałam, że może jakieś zmiany w pisowni zaszły i, że tak musi być:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poprawić powinni tylko kiedy to zrobią to juź inna sprawa. Za wyłuskanie informacji 5. Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To pani Maria miała dwuczłonowe nazwisko? Nie przyjęła nazwiska męża? Swoją drogą co sądzicie o tym, żeby kobiety jednak nie przyjmowały nazwisk mężów (i zachowywało swoje)? Nam to do szczęścia niepotrzebne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo! .Mogli to sprawdzić. Napewno poprawią. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.