Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1081 miejsce

"Blade Runner: The Final Cut" - 10 faktów, które należy znać

Już 3 kwietnia wraca na duże ekrany kultowa produkcja Ridleya Scotta z 1982 roku. "Blade Runner", znany w Polsce jako "Łowca androidów" w wersji ostatecznej, takiej jaką reżyser uznał za kompletną - "The Final Cut".

'Blade Runner: The Final Cut', reż. Ridley Scott. http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/File:Blade-Runner-Final-Cut.jpg#filelinks / Fot. Andrenavarro"Blade Runner" z podtytułem "Final Cut" został ostatecznie ukończony w 2007 roku. Przypieczętowano w ten sposób 25-lecie kultowej produkcji. Film jest pełną wersją nad którą reżyser Ridley Scott sprawował kontrolę artystyczną. "Blade Runner: The Final Cut" zapowiedziany został w kinach na dzień 3 kwietnia. Niestety, nie wiadomo niczego o pojawieniu się filmu w Polsce.

Z okazji zbliżającej się reedycji w kinach, oraz zapowiedzi kontynuacji tej historii, NME odkrywa 10 fascynujących faktów na temat arcydzieła sci-fi, autorstwa Scotta.

1. Rick Deckard stał się jedną z najulubieńszych filmowych ról Harrisona Forda, aczkolwiek Ridley Scott i producenci filmu początkowo chcieli aby Dustin Hoffman został głównym bohaterem. Pierwszą odpowiedzią Hoffmana było: "Dlaczego, do diabła, chcecie abym zagrał ten macho charakter?". Mimo że producenci "spędzili miesiące" na próbach nakłonienia Hoffmana, to aktor nie zgodził się z ich twórczą wizją filmu i ostatecznie wyraził odmowę.

Daryl Hannah w roli Pris (Blade Runner, reż. Ridley Scott; 1982; USA). http://windshoes.khan.kr/category / Fot. windhoes.khan.kr2. Daryl Hannah nie była pierwszą wybraną dla kreacji "podstawowego modelu rozrywkowego", czyli replikantki Pris. Wcześniej zaproponowano tą rolę Debbie Harry. "Najbardziej ze wszystkiego żałuję odrzucenia roli blond robota Pris w "Blade Runner Ridleya Scotta" - wyznała wokalistka znana jako Blondie. "Moja wytwórnia płytowa nie chciała dać mi trochę czasu dla gry w filmie. Nie powinnam była ich słuchać" - mówiła w wywiadzie udzielonym w zeszłym roku.

3. Atoli nie można zarzucić Daryl Hannah, że zawaliła przyjęta rolę. W scenie, gdzie spotyka sympatycznego projektanta androidów J.F. Sebastiana (William Sanderson) widzimy Pris, która zaczyna uciekać, przy czym poślizgnęła się na chodniku i rozbija łokciem okno samochodu. W rzeczywistości Hannah popełniła faktyczny błąd, a okno samochodu zostało wykonane z prawdziwego szkła; choć ujęcie prezentuje dzielnie trzymającą się aktorkę, doznała zranienia łokcia w ośmiu miejscach.

4. Pojęcie "replikant" nigdy nie zostało użyte w "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach", powieści sci-fi z 1968r., autorstwa Philipa K. Dicka. To na tej książce opiera się swobodna ekranizacja "Łowcy androidów". Dick nazywał humanoidalne twory w swoim dziele mianem "androidów" lub "andkami", jednak producenci filmu obawiali się, że te słowa mogą brzmieć komicznie na dużym ekranie i postanowili je zastąpić innymi. "Replikanci" zostali wymyśleni przez współscenarzystę Davida Peoples, którego córka studiowała procesy replikacji, czyli metody klonowania DNA.
'Blade Runner' aut. Williama S. Burroughsa (okładka, przód). http://www.zoomnews.es/412957/estilo-vida/libros/diez-libros-clasicos-ciencia-ficcion-cuanto-hay-ficcion-y-cuanto-realidad / Fot. zoomnews.es
5. Na różnych etapach produkcji, "Blade Runner" był znany pod tytułami "Android", "Mechanismo" i "Dangerous Days". Tytuł jaki znamy został zakupiony przez producentów filmu od amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa, który wydał nowelę science-fiction pod tytułem "Blade Runner" w 1979 roku. Jednakże poza samym terminem "blade runner", jego praca nie miała większego wpływu na film.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.