Facebook Google+ Twitter

Błaszczak: Fundusz kościelny potrzebny. Propozycje Palikota są żałosne

Mariusz Błaszczak z PiS-u w TOK FM stanowczo przeciwstawił się propozycji Janusza Palikota opodatkowania dochodów Kościoła. "Zabytkowe kościoły to dorobek całego narodu, powinien być on wspierany przez państwo polskie" - tłumaczył. Dodał także, że propozycje lidera Ruchu Palikota są żałosne.

Sonda

Zgadzasz się z Mariuszem Błaszczakiem?

 / Fot. PAP/Leszek Szymański"W Polsce Kościół jest uzależniony od państwa. Fundusz kościelny jest potrzebny, bo większość kościołów to zabytki" - tłumaczył swoje stanowisko Mariusz Błaszczak, dodając, że kościoły są dorobkiem całego narodu, więc powinny być dotowane przez państwo.

Poseł PiS nie zgodził się z propozycją Janusza Palikota opodatkowania dochodów Kościoła. Stwierdził, że propozycje lidera Ruchu Palikota "są żałosne", że próbuje on ograniczyć działalność Kościoła. "Gdyby wcześniej takich zmian dokonano, to być może niepodległość Polski stałaby pod znakiem zapytania. Pod zaborami i w czasie II wojny światowej Kościół był ostoją polskości" - wyjaśniał swoje stanowisko.

Czytaj także: Palikot o Sejmie: "Kaczyński upartyjnił krzyż. To jakiś kabaret"

Mariusz Błaszczak powiedział także, że wyborcy głosowali na Palikota, ponieważ, być może, nie zrozumieli, czym naprawdę jest RPP. Opowiadał, że propozycje Palikota są oderwane od rzeczywistości: receptą na zażegnanie kryzysu nie jest legalizacja in vitro, narkotyków i związków partnerskich. "To, co oni prezentują jest żałosne" - zakończył.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

puchacz
 • puchacz
 • 22.10.2011 18:45

jak to kto określa ?w zeznaniu podatkowym rubryki odpowiednie i ja i tylko ja decyduje i deklaruje ze w roku .... jako katolik ptrzekazuje 1% podatku na kościól itd bo nie na wieczność możę rok póżniej zostane zielonoświątkowcem nie znam przyszłości

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
 • Jan
 • 20.10.2011 17:52

@Wink- sam wyglądasz na tym foto jak biskup.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof P
 • Krzysztof P
 • 19.10.2011 12:58

@ er
Piszesz że:
""W Polsce Kościół jest uzależniony od państwa"-jest dokładnie na odwrót.
Tusk zapowiedział,że nie będzie klękał przed biskupami.Ani on nie klęczy,ani nie stoi,ani nawet nie leży.
Od 89' Kościół robi co mu się żywnie podoba.Rządzi i dzieli.Bierze i rozdaje(karty).Kościół wszedł w każdą dziedzinę życia,ma kontrole nad wszystkim i wszędzie.Palikot ze swoimi 40-stoma posłami nie zawróci tego "potopu kościelnego totalitaryzmu".jedna partyjka przeciwko zwartym szeregom posłów PiS i PO ,bez poparcia środowisk naukowych i opiniotwórczych zostanie przez prawicową ofensywę spacyfikowana i zepchnięta na margines życia politycznego.Z biskupami można sie nie zgadzać,jednak co do jednego mają rację:nikt z Kościołem nie wygra-szczególnie,kiedy Kościół trzyma za mordę cały Naród."

Moje pytanie brzmi czy piszesz o Kościele katolickim? Czy o tej wspólnocie co ma gwiazdkę Dawida jako symbol? Bo do tej drugiej twój opis bardziej pasuje (tyle że oni robią co chcę dłużej niż od 89r).

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.10.2011 16:45

zaden system przymusowy nie jest sprawiedliwy np na moich składkach zus żerują udawacze renciści silne grupy związkowe z przywilejami itd dlatego odpis dobrowolny i to jak najbardziej

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 18.10.2011 16:42

1
1% odpisu na kościół czy katolicki czy prawosławny itp to uczciwe rozwiązanie i europejski standard czemu sieje strach u rządzących i rostowskiego czy jesteśmy w unii czy na wyspach hula gula

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
 • er
 • 18.10.2011 03:22

"W Polsce Kościół jest uzależniony od państwa"-jest dokładnie na odwrót.
Tusk zapowiedział,że nie będzie klękał przed biskupami.Ani on nie klęczy,ani nie stoi,ani nawet nie leży.
Od 89' Kościół robi co mu się żywnie podoba.Rządzi i dzieli.Bierze i rozdaje(karty).Kościół wszedł w każdą dziedzinę życia,ma kontrole nad wszystkim i wszędzie.Palikot ze swoimi 40-stoma posłami nie zawróci tego "potopu kościelnego totalitaryzmu".jedna partyjka przeciwko zwartym szeregom posłów PiS i PO ,bez poparcia środowisk naukowych i opiniotwórczych zostanie przez prawicową ofensywę spacyfikowana i zepchnięta na margines życia politycznego.Z biskupami można sie nie zgadzać,jednak co do jednego mają rację:nikt z Kościołem nie wygra-szczególnie,kiedy Kościół trzyma za mordę cały Naród.
Mam nadzieję,że przynajmniej ten komentarz nie zostanie przez moderatora "wycięty"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem. Znam parę osób, które zmieniły religię i kościół nadal nie uważa ich za innowierców, tylko za "katolików, którzy pobłądzili ale może ich jeszcze oświeci".
Żeby było ciekawiej jest to wbrew zasadom, bo za tak ciężki grzech powinni otrzymać ekskomunikę. A o tym, że to jeden z najcięższych grzechów przeczytałem na katolickim portalu, na którym zakonnicy odpowiadają na pytania wiernych. Nawet zmiana z katolicyzmu na protestantyzm mimo, że taki człowiek przecież dalej jest chrześcijaninem uważana jest za coś potwornego... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Wszyscy płacą 1% podatku, pieniądze wierzących idą na kościół a pieniądze nie wierzących idą na np Czerwony Krzyż."

W tym przypadku jednak powstaje pytanie, kto określa, czy jest wyznawcą danej religii czy nie. Nie wiem, jak wygląda to w innych związkach wyznaniowych, ale w Kościele Katolickim sprawa stawiana jest jasno: to Kościół decyduje, kto do niego należy, a kto nie. Ponadto KK uważa, że każda osoba, która została ochrzczona, do końca życia jest katolikiem (niektórzy może błądzą, ale i tak są katolikami).

Wychodzi więc na to, że w Polsce, niezależnie od obecnych przekonań danej osoby, każdy ochrzczony płaciłby 1% podatku na KK.
Gdyby jednak państwo chciało wprowadzić swoim obywatelom możliwość samodzielnego wyboru wyznania, dowiedziałoby się prawdopodobnie, że jest to niezgodne z obowiązującym prawem, które mówi, że związki wyznaniowe same zajmują się swoimi sprawami.
Niemiecki przykład pokazał KK wyraźnie, do czego może doprowadzić pozostawienie wiernym decyzji o tym, czy chcą finansować kościół, czy nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Witoldzie, jeśli zeszliśmy na rolę Kościoła w okresie rozbiorów, to bądźmy uczciwi: papieska racja stanu nijak się wówczas miała do polskiej.
W "Bożym igrzysku" Norman Davies pisze:

"Mimo, że konfederaci barscy uważali się za bojowników wiary katolickiej, ani Klemens XIII, ani Klemens XIV nie powiedzieli jednego słowa w ich obronie. Klemens XIV otwarcie wyraził zadowolenie, że "apostolska cesarzowa" Teresa będzie mogła od tego czasu skuteczniej bronić interesów Kościoła. W 1792 r. Pius VI pobłogosławił wysiłki konfederacji targowickiej w kierunku "zapewnienia pokoju i szczęścia Rzeczypospolitej". W 1793 r. odrzucił apele polskiego ambasadora o pomoc przeciwko Rosji, w r. 1795 zaś, przerażony konfiskatą kościelnych sreber i samosądem, jakiego wobec prałatów dopuścił się tłum, wydał hierarchii kościelnej polecenia pełnej współpracy z mocarstwami rozbiorowymi. W 1832 r. papież Grzegorz XVI potępił powstanie listopadowe... W czasie powstania styczniowego Pius IX zwlekał z krytyką postępowania Rosjan aż do czasu, gdy powstańcy praktycznie ponieśli klęskę."

Autor odwołuje się do źródeł historycznych, do których w razie wątpliwości można sięgnąć.

Pozwolę sobie przywołać wymowne fragmenty encykliki Cum Primum Grzegorza XVI z 1832 r.:
"Gdy tylko doszła do nas wieść o strasznych klęskach, które w roku ubiegłym kwitnące wasze Królestwo nawiedziły, zaraz obudziło się w nas przypuszczenie, że one nie skądinąd pochodzą, jak od niektórych podstępu i kłamstwa sprawców, którzy pod pozorem religii w czasach naszych smutnych przeciwko legalnej książąt władzy głowę podnosząc, ojczyznę swoją, spod należnego posłuszeństwa się wyłamującą, bardzo ciężką żałobą okryli.
(...) miłosierdzie Ojca usilnie przebłagać staraliśmy się, ażeby te wasze prowincje, tylu i takimi rozruchami wzburzone, danymi nam było widzieć czym prędzej uspokojone i pod legalnej władzy posłuszeństwo zwrócone (...)"
http://www.nonpossumus.pl/encykliki/Grzegorz_XVI/cum_primum/I.php

Owe rozruchy to powstanie listopadowe, a legalna władza to car Rosji.

Papież Leon XIII w encyklice Caritatis - O położeniu Kościoła w Polsce z 1894 r. napominał polskich biskupów:

"Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego powzięliśmy wiadomość."

W tym samym roku w Poznaniu powstała Hakata, 9 lat wcześniej rozpoczęły się rugi pruskie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zz
 • zz
 • 17.10.2011 21:26

-
mówią:BURZA w mediach,piszą internauci-"woda sodowa zaczyna uderzać do głowy,ciekawe co by się z nim działo gdyby nie wygrał tych wyborów? chyba jakiś obłęd ? pomieszanie zmysłów ;choroba zwana władzą trwa"."Kroi nam sie państwo bezprawia.Nie liczy się przepis konstytucji liczy ę kretyński pomysł donka.Zamiast działać mając prezydencję schował się do mysiej dziury i czeka z swoim glupim pomysłem na jej koniec.Idą czteroletnie dla rządu wakacje.Ta banda niczego dla ludzi nie zrobi, co czlowiek bez HONORU to widac samozwaniec ,ma od kogo sie uczyc za miedza robia to samo .",""Polska to nienormalnośc" Chcieliście wnuczka? To go macie.", "I stało się. Wszyscy zgłupieli bo wygrał ten co rządził. Nie wiadomo co robić nawet ten co "wygrał" zdurniał. I znów problemy.","zlekceważył,olał i zakpił z prezydenta -sam zebrał rząd i zaczął działać - czy prezydent będzie ciągle ulegał zachciankom i codzinie zmieniającym się(przeciwnym) WYMYSŁOM Tuska-WYGLĄDA NA TO ,że mimo,że miał 4 lata to premier NIE MIAŁ i NIE MA żadnej POLITYKI powołania NOWEGO RZĄDU.Premier sam siebie DESYGNOWAŁ co OBURZYŁO i ZASKOCZYŁO:prezydenta,wyborców, media,wszystkich POSŁÓW,... - KONFLIKT w PO to WALKA o JUŻ WCZEŚNIEJ OBIECANE STOŁKI posłom PO.Tusk POWODUJE: NAPIĘCIA,ŁAMANIE DOBRY OBYCZAI -to jakaś NIEZROZUMIAŁA i GŁUPIA ZABAWA w PIASKOWNICY".Tusk przed wyborami OBIECAŁ WYBORCOM REKONSTRUKCJĘ RZĄDU ZARAZ PO WYBORACH i NATYCHMIASTOWE ROZPOCZĘCIE REFORM - znowu OSZUKAŁ WYBORCÓW? (co innego OBIECAŁ ,a co inego ROBI) .POligłup tego nie toleruje Tuskowi proponuje rząd z jego FACHOWCÓW na ministrów.",często zarzuca KŁAMSTWA premierowi,a o Schetynie mówi,że jest gorszy niż każdy poseł jego parti,brał udział w aferze hazardowej-boi się udostępnić bilingi z afery,aby społeczeństwo nie dowiedziało się PRAWDY, brał także udział w innych aferach korupcyjnych - nie powinien być nigdy marszałkiem sejmu- to WIELKI OBCIACH dla SEJMU ... WYBORCY-Nowy rząd musi być powołany od początku kadencji, a nie po Nowym Roku.
Komu nie odpowiada Prezes Kaczyński,ten może przejść do PO,palikota lub SLD i nie zawracać głowy ludziom w PIS-sie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.