Facebook Google+ Twitter

Błaszki z sygnalizacją świetlną. Wspólna akcja ponad podziałami

Szczęśliwie kończy się wieloletnia batalia o poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych poprzez budowę sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej nr 12 w Błaszkach w województwie łódzkim.

Sygnalizacja świetlna w Błaszkach / Fot. Karol RajewskiOd wielu lat lokalna społeczność podkreślała potrzebę budowy sygnalizacji świetlnej w Błaszkach, gdyż droga nr 12, przecinająca Błaszki, z roku na rok staje się coraz bardziej niebezpieczna. Jezdnię przekraczają osoby dorosłe i dzieci przemieszczające się codziennie do kościoła, banków, pawilonów handlowych, restauracji, na plac targowy, stadion sportowy, do szkół, przedszkoli, na dworzec autobusowy, pocztę, cmentarz oraz do Urzędu Gminy. To najbardziej ruchliwe, a tym samym niebezpieczne miejsce w Błaszkach.

Ze względu na duże natężenie ruchu na drodze krajowej nr 12 inicjatywa budowy sygnalizacji świetlnej miała ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Dotychczasowe rozwiązania komunikacyjne były bowiem dalece niewystarczające i stwarzały realne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno mieszkańców Gminy i Miasta Błaszki, jak i podróżnych.

Mimo wielokrotnie zgłaszanych potrzeb w tym zakresie, zarówno ze strony mieszkańców, jak również władz samorządowych gminy Błaszki, przez wiele lat sprawa nie doczekała się oczekiwanej finalizacji.

Jednak gdy na początku ubiegłego roku na portalu społecznościowym Facebook stworzono wydarzenie "ŻĄDAMY SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ DLA BŁASZEK", w którym wzięło udział ponad 600 osób, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została dosłownie zbombardowana pismami w tej sprawie. Zawiązała się również koalicja ponad podziałami i do walki o sygnalizację świetlną w Błaszkach ramię w ramię stanęli lokalni samorządowcy oraz parlamentarzyści z PiS, PO, SLD, RP i PSL.

Po wielu perturbacjach GDDKiA wprowadziła do Programu Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych budowę sygnalizacji świetlnej wzbudzanej na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 12. Pod koniec września ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie sygnalizacji, która ostatecznie została zainstalowana w połowie grudnia.

Choć sygnalizatory już są, to niestety ze względu na utrzymujące się złe warunki atmosferyczne nie udało się zaprogramować sterownika, który jest odpowiedzialny za prawidłowe działanie sygnalizacji. Jednakże GDDKiA zapewnia, że sygnalizacja w Błaszkach ma zacząć działać na początku kwietnia.

Ten pozytywny przykład z Błaszek pokazuje, że współpraca ponad podziałami i dobre stosunki mogą okazać się kluczem do osiągnięcia wspólnego celu. W tym przypadku celem było bezpieczeństwo mieszkańców tego małego miasteczka w środku Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

No niestety-smutne ale prawdziwe. Smutne jest to,że trzeba walczyć o tak oczywiste sprawy jak bezpieczeństwo nas wszystkich. Fotoradary montują bez pytania-o to nikt nie musi walczyć-uszczęśliwiają nas na siłę.Z taką łatwością nakładają na nas mandaty-a nikt nie ponosi odpowiedzialności np. za dziurawe drogi...Człowiek staje się tylko mało znaczącą liczbą w statystykach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawiające jest to ze fotoradary zamontować to nie ma nikt żadnych trudności a sygnalizację świetlną w miejscach niebezpiecznych to są trudności wieloletnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.