Facebook Google+ Twitter

Błaszkowska Holandia

Gmina Błaszki stawia na nowoczesne źródła pozyskiwania energii. W ciągu kilku najbliższych lat powstanie tutaj kilkadziesiąt wiatraków produkujących energię.

Elektrownie wiatrowe / Fot. Karol RajewskiJuż przeszło rok temu rozpoczęto konieczne procedury administracyjne związane z wydaniem pozwoleń do budowy elektrowni wiatrowych w gminie Błaszki. Trzy firmy zdecydowały się zainwestować w budowę farm wiatrowych na tych terenach. Wydano już 20 pozwoleń i ostatecznie ustalono,że wiatraki zostaną pobudowane w miejscowościach Kamienna, Brończyn,Wójcice, Suliszewice, Gzików i Borysławice. Rolnicy, na których polach staną wiatraki podpisali umowy dzierżawy z inwestorami.

Według wstępnych planów w gminie Błaszki ma powstać ponad 30 wiatraków. Pierwsze 16 farm wiatrowych można będzie zobaczyć już w tym roku w Kamiennej, Suliszewicach i Brończnie, jednak ich budowa może się opóźnić ze względu na protesty rolników.

Pomysł na przekształcenie gminy Błaszki w „Holandię” ma okazać się prawdziwą żyłą złota. Na tym interesie mają zarobić zarówno rolnicy, na których ziemi stanęłyby wiatraki, jak i gmina, do której kasy wpływałyby podatki od nieruchomości. W ciągu roku na dzierżawie jednego wiatraka rolnik ma zarobić od 14 do18 tysięcy złotych, a budżet gminy parę milionów złotych.

To ogromne pieniądze, które można byłoby wykorzystać na remont dróg, utrzymanie szkół i rewitalizację Błaszek.Czas pokaże jak będzie naprawdę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

PLUS. Tylko żeby nam się w Polsce nie zrobił krajobraz północnych Niemiec. Wiatraki, wiatraki, wiatraki i miarowy, monotonny łoskot przez dziesiątki kilometrów wzdłuż autostrady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.