Facebook Google+ Twitter

Błazen kontra intelektualista

Za kilka dni na ekranach polskich kin pojawi się film "Frost/Nixon". Obraz Rona Howarda inspirowany zapisem słynnego wywiadu Davida Frosta z eksprezydentem Richardem Nixonem.

 / Fot. plakat dystrybutoraFrost/Nixon to jedna z produkcji, która bierze udział w tegorocznej walce o nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyserem tego widowiska jest Ron Howard - znany między innymi z Pięknego umysłu i Kodu Da Vinci. Tym razem twórca serwuje publiczności fabularyzowany paradokument traktujący o słynnym wywiadzie angielskiego komika z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Koniec lat 70. ubiegłego stulecia. Richard Nixon z powodu nagłośnienia przez media afery Watergate traci  / Fot. zdj dystrybutoraspołeczne poparcie. Pogłębiające się niezadowolenie społeczeństwa sprawia, że Nixon zmuszony jest złożyć rezygnację. Gorąca atmosfera nie ma jednak swojego końca. Jego następca – prezydent Ford, oczyszcza swojego poprzednika ze wszystkich zarzucanych mu przestępstw. „Korupcja” staje się słowem-kluczem, które nieustannie przewija się w mediach w kontekście rządów eksprezydenta.

Kontrowersja goni kontrowersję. Nic dziwnego, że tematem zaczyna interesować się David Frost. Komik, który zarabia na życie prowadząc programy typu talk-show, znany z uwielbienia do hucznych imprez. Frost choć nie ma pojęcia o polityce, wpada na pomysł przeprowadzenia wywiadu z człowiekiem, który znajduje się "na ustach" wszystkich Amerykanów. W projekcie tym widzi szansę na zabłyśnięcie na forum publicznym i uzyskanie szacunku wśród publicystów na całym świecie. Nixon natomiast - zachwycony pomysłem - jest przekonany, że rozmowa z błaznem jest najlepszą drogą do odbudowania zszarganej reputacji.

 / Fot. zdjęcie dystrybutoraRozpoczyna się pojedynek psychologiczny dwóch skrajnie odmiennych osobistości. Wyuczony erudyta z ogromną wiedzą, umiejętnościami w omijaniu nieprzychylnych pytań kontra gwiazda programów typu talk-show, gatunku telewizyjnego, gdzie głównym zadaniem jest rozbawianie publiczności. Frost początkowo nie zdaje sobie sprawy z wagi tego projektu, z wpływu jaki wywiera czwarta władza na zainteresowaną publikę. W pojedynku tym liczy się każdy szczegół, każdy gest. Każde nieprecyzyjnie sformułowane pytanie to punkt dla przeciwnika. Telewizyjny wywiad ma bowiem to do siebie, że redukuje całe życie, całą karierę polityczną do jednego ujęcia. Zachowanie spokoju, wywinięcie się z trudnych pytań i zaprezentowanie się z dobrej strony, może doprowadzić do spełnienia marzeń emerytowanego polityka o powrocie na ścieżkę kariery.

 / Fot. zdjęcie dystrybutoraFilm Howarda to nie tylko inscenizacja samego wywiadu. Widz dostaje szansę przyjrzenia się zapleczu wielkiej polityki. Ukazanie przygotowań, rozmów, inscenizowane komentarze czy też wplatane w całość fragmenty archiwalnych materiałów czynią z tego obrazu prawdziwą skarbnicę wiedzy dotyczącej zachowania polityków przed kamerą, sposobów wypowiedzi, omijania niewygodnych tematów czy też samego działania mediów. Film to wspaniała gra aktorska Franka Langelli i Martina Sheena. To świetne zdjęcia. To bardzo dobry scenariusz i to niezwykła okazja, aby poznać sylwetki samego prezydenta Nixona i Davida Frosta – dziennikarza, dla którego wywiad ten był punktem zwrotnym w niezwykłej karierze. Publicysty, który nadal współpracuje z telewizją. Jest ikoną, wzorem dla młodych dziennikarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.