Facebook Google+ Twitter

Błazen królowej

Recenzja powieści historycznej angielskiej autorki Philippy Gregory.

Okładka książki / Fot. Materiały promocyjnePhilippa Gregory - pisarka, absolwentka Uniwersytetu Sussex, doktor literatury XVIII-wiecznej na Uniwersytecie w Edynburgu. Urodziła się w 1954r. w Kenii; mieszka wraz z rodziną na farmie w północnej Anglii. Jest autorką kilkunastu powieści historycznych; jedna z nich, w twardej oprawie, bardzo starannie wydana, licząca 570 stron, właśnie wpadła mi w ręce.

Jest to "Błazen królowej", powieść historyczna, która dla miłośników tego rodzaju literatury jest lekturą niezwykle smakowitą. Wbrew tytułowi - błaznem królowej okazuje się być dziewczyna, córka żydowskiego księgarza, który uciekając przed prześladowaniami religijnymi w Hiszpanii, ostatecznie osadził się w Anglii. Hanna - bo takie nosi imię ubrana w błazeński strój dziewczyna, zostaje zabrana na dwór królewski przez Roberta Dudleya; tego samego, który odegrał tak znaczącą rolę przy boku późniejszej królowej Anglii, Elżbiety.

Wyróżnienie to i pozycję "bożego głupca" zawdzięcza Hanna darowi przewidywania przyszłości, co powoduje że jej losy zostają ściśle związane z życiem dworskim i rozgrywkami politycznymi w okresie od 1548 - 1558 roku. Jest to okres panowania Marii Tudor, córki Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej, okres szalejącej inkwizycji, przy pomocy której Maria z fanatyzmem odziedziczonym po matce usiłuje zaprowadzić "prawdziwą" wiarę w protestanckiej Anglii. Aczkolwiek Hanna jest postacią fikcyjną, jest ona, zgodnie z zamierzeniem autorki powieści, narratorką historii dziewczyny, o której sama w pewnym momencie mówi tak: "Byłam żydówką udającą gorliwą protestantkę, a służyłam zagorzałej katoliczce".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Łał.

Jaka piękna nowa fryzura!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.