Facebook Google+ Twitter

Błędy na maturze z wiedzy o społeczeństwie?

Po tegorocznej maturze z WOS-u na forach internetowych zawrzało. Maturzyści znaleźli w arkuszach błędy i teraz boją się niesłusznej utraty punktów. O błędach i nieścisłościach na maturze z WOS-u poinformowała Gazeta.pl.

 / Fot. PAP/ Andrzej GrygielProblemy zaczęły się po opublikowaniu klucza do zadań. Okazało się, że odpowiedzi na niektóre pytania bardzo zaskoczyły maturzystów. Przykłady odnalazł dziennikarz portalu Gazeta.pl.

Jeden z internautów o nicku Grzespelc znalazł błąd w zadaniu nr 9 na maturze rozszerzonej. W zadaniu należało napisać czy poniższe zdania są prawdziwe czy fałszywe. Jedno ze zdań brzmiało "Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów". W kluczu można przeczytać, że jest to prawda ale Grzespelc się z tym nie zgadza. W swoim poście pisze: "Nie jest to prawda bo nie każda ustawa, a tylko taka, która przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej (art. 90 konstytucji). W każdym innym przypadku (art. 89) jest to zwykła większość".

Jest tylko jedna poprawna odpowiedź

W zadaniu nr 3 należało do poszczególnych zdań dopisać jaki jest to rodzaj normy społecznej. Problem w tym, że podane zdania można było traktować na wiele sposobów, do niemal każdego pasowało co najmniej kilka norm. Klucz podaje tylko jedną trafną odpowiedź. Nie wiadomo więc czy punkty za to zadanie otrzyma maturzysta, który uznał, że przykład "Nie zdradzamy swoich przyjaciół" to norma obyczajowa (prawidłowa odpowiedź wg klucza - norma moralna).

Niejasne było też rozwiązanie zadania nr 6. Do przytoczonej charakterystyki organizacji uczeń miał dopisać jej nazwę. W trzecim pytaniu tego zadania opisana była EFTA (European Free Trade Association). Wg klucza maturzysta powinien odpowiedzieć Stowarzyszenie Wolnego Handlu. Nie wiadomo jak zostanie potraktowana "prawie" taka sama odpowiedź. Bo przecież egzaminatorzy mają ściśle trzymać się klucza.

W zeszłym roku było podobnie

Na zeszłorocznej maturze z WOS-u również pojawił się błąd. Wtedy Komisja uznała, że każdy maturzysta miał to pytanie zaliczone. Teraz kiedy o dostaniu się na wymarzony kierunek studiów decydują punkty z matury uczniowie walczą o to aby Komisja przyznała, że popełniono błąd.

Źródło

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.05.2008 23:08

A widziałam, kolego, widziałam - niejeden klucz i nie raz. Chciałabym nadmienić, iż notka "należy uznać każdą logicznie uzasadnioną odpowiedź" zazwyczaj dotyczy tych zadań, w których należało w jakiś sposób wyrazić swoja opinię - np. "Podaj 4 sposoby na zwiększenie frekwencji wyborczej w Polsce."Ale przy zwykłym pytaniu dotyczącym tekstów źródłowych klucz podaje, powiedzmy, 3 możliwości... I tyle!

Komentarz został ukrytyrozwiń

grujer, widziałeś Ty kiedyś klucz na oczy? Przy niektórych pytaniach nie ma żadnych odpowiedzi, tylko notka "należy uznać każdą logicznie uzasadnioną odpowiedź".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.05.2008 23:14

Ha ha ha... Już widzę, jak sprawdzający uzna inną odpowiedź niż podana w kluczu (już w tym prawdziwym kluczu, a nie "PRZYKŁADOWYM ROZWIĄZANIU"), nawet choćby była ona logicznie uzasadniona. Z pewnością przeciętny egzaminator (ewentualnie weryfikator), który będzie musiał sprawdzić kilkaset arkuszy maturalnych skrupulatnie przeanalizuje odpowiedzi maturzystów i zaliczy je, jeśli będą logicznie uzasadnione. Klucz podaje kilka możliwości, nie trafiłeś w żadną z nich? No to masz problem. Jeżeli czegoś nie ma w kluczu - nie jest to logiczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety minus. Za to, że powtarzasz krążące w społeczeństwie mity o maturze. Niestety mało kto czyta wytyczne CKE, a są one pouczające. CKE nie opublikowało klucza! Opublikowało tylko i wyłącznie PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE. Każdego roku jest z tym problem i każdego roku CKE powtarza, że oceniający uznają każdą prawidłową odpowiedź, a w niektórych zadaniach każdą logicznie uzasadnioną. W tym roku to sprostowanie CKE ma już za sobą, pisały o tym nawet... link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.