Facebook Google+ Twitter

BŁĘKITNA RAPSODIA/ AMERYKANIN W PARYŻU/ WEST SIDE STORY

09.12.2016 Sali Koncertowa CKK Jordanki godzina 19:00.

Poniższy koncert dostępny w ramach Abonamentu FORTE (wrzesień-grudzień 2016) oraz PIANO B (listopad-grudzień 2016)
http://www.tos.art.pl/pl/static_32_217_Abonamenty___sezon_artystyczny_2016_2017.html

Adam Makowicz /fortepian/
Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
W programie:
Leonard Bernstein - Suita z West Side Story
George Gershwin - Błękitna rapsodia
George Gershwin - Amerykanin w Paryżu
Musical West Side Story od swojej premiery w 1957 roku na nowojorskim Broadwayu stał się jednym z najczęściej wystawianych dzieł scenicznych. Leonard Bernstein, autor muzyki, był wówczas u szczytu swojego powodzenia po tym jak został świeżo mianowanym dyrygentem Nowojorskiej Filharmonii. Ogromny sukces wersji scenicznej przyczynił się do przeniesienia tej historii na duży ekran już w 1961 roku. Soundtrack z jego muzyką przez 54 tygodnie był na pierwszym listy przebojów Billboard. Kluczowym elementem jest tutaj taniec odgrywający dominującą rolę – pojawia się żywiołowa cha-cha, mambo, rock and roll czy jazz. Warstwa muzyczna ujawnia niezwykłą melodyczność ale też tragizm będąc barwną mozaiką wielu stylów.
Błękitna rapsodia została napisana na zamówienie znanego muzyka jazzowego Paula Whitemana, który ze swoją orkiestrą wykonał go po raz pierwszy w 1924 roku z kompozytorem jako solistą. Gershwin tak opisuje swoją pracę nad tym utworem:
„To było w pociągu. Jego mechaniczny rytm, te stuki i łomoty, nierzadko okazuje się inspiracją dla kompozytorów - ja sam często słyszę muzykę w samym sercu hałasu. I właśnie wtedy, w pociągu, nagle usłyszałem, wręcz zobaczyłem na papierze, całą strukturę Rapsodii, od początku do końca”.
Mimo, że dzieło nie ma wiele wspólnego z jazzem, choć niewątpliwie z niego wypływa, przez kompozytora nazywana była „muzycznym kalejdoskopem Ameryki”. Orkiestra wspomnianego Whitemana używała później motywu z rapsodii jako swojego sygnału.
Amerykanin w Paryżu to utwór z radosną muzyką. Gershwin napisał go jako uzupełnienie Błękitnej rapsodii i Koncertu fortepianowego. Był to jego pierwszy utwór w całości skomponowany na orkiestrę symfoniczną. Zdecydował się na stworzenie poematu symfonicznego o luźnej konstrukcji, przywodzącego na myśl Amerykanina błąkającego się po mieście, tęskniącego na domem, który jednak postanawia cieszyć się chwilą i zwiedzić to niezwykłe miasto jakim jest Paryż. Utwór choć wyraźnie epizodyczny nie daje wrażenia rozbitego, przejścia między epizodami są płynne, melodie wspaniałe a całość to świetnia, optymistyczna zabawa!

Zachęcamy do zakupu biletów online!
https://tos.bilety24.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.