Facebook Google+ Twitter

Bliski Wschód i Afryka Północna zamienią się w piekło? Niektóre regiony mogą wkrótce nie nadawać się do życia

Ocieplenie klimatu może zmusić mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do ucieczki ze swoich krajów. Badacze alarmują, że temperatury w niektórych rejonach mogą osiągnąć poziom zbyt wysoki do przetrwania.

 / Fot. Unsplash/ CC0 Public DomainBadacze z niemieckiego Instytutu Maksa Plancka i Instytutu Cypryjskiego twierdzą, że temperatura na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rośnie dwa razy szybciej niż globalne wartości. Wkrótce w tym regionie może być zbyt ciepło, by móc w nim żyć.

"Oznacza to, że w upalne dni temperatura na południe od Morza Śródziemnego będzie wynosić około 46 stopni Celsjusza do połowy stulecia. Upały pojawiać się będą pięć razy częściej niż na przełomie tysiącleci" - twierdzą badacze cytowani przez Science Alert.

Zdaniem naukowców współwystępowanie bardzo wysokich temperatur, zanieczyszczenie i zapylenie powietrza może zmusić mieszkańców wspomnianego rejonu do ucieczki i poszukiwania bardziej przyjaznych warunków życia.

Prognozy oparto o 26 modeli klimatycznych, w których wykorzystano dane z przeszłości. Celem projektu było ustalenie, jak będą zmieniać się temperatury w latach 2046-2065 i od 2081 do 2100 r. Uwzględniono dwa scenariusze. W pierwszy założono zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2040 r. W drugim przewidziano ich wzrost. Niestety w obu scenariuszach następuje wzrost temperatury w opisywanej części świata, co może prowadzić do exodusu ludności.

"Dłuższe fale upałów i pustynne burze pyłowe mogą sprawić, że niektóre regiony nie będą nadawać się do zamieszkania i zmuszą ludzi do migracji" - twierdzi Jos Lelieveld, jeden z badaczy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.