Facebook Google+ Twitter

Bliski Wschód: Izrael ogłasza mobilizację, świat protestuje

Władze Izraela ogłosiły mobilizację 75 tys. rezerwistów na wypadek "ewentualnej lądowej inwazji na Gazę". Tymczasem na całym świecie trwają protesty przeciwników izraelskiej operacji.

Tylko wczoraj bojownicy Hamasu wystrzelili w stronę Izraela ponad 100 rakiet. / Fot. paffairs_sanfrancisco/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic/flickr.comKolejny już dzień nad Strefą Gazy unoszą się kłęby dymu, a w największych izraelskich miastach rozbrzmiewają syreny alarmowe. Najnowszy bilans starć na Bliskim Wschodzie to 33 zabitych i ok. 200 rannych. Znaczna część ofiar to cywile, w tym kobiety i dzieci.

Tylko wczoraj bojownicy Hamasu wystrzelili w stronę Izraela ponad 100 rakiet, z czego większość została przechwycona i zniszczona przez "Żelazną kopułę" - izraelską tarczę anyrakietową. W odpowiedzi na nieustający ostrzał rakietowy, Izraelczycy przeprowadzili 238 ataków na różne cele w Strefie Gazy.

Jak pdaje serwis internetowy radia RMF, izraelskie lotnictwo zbombardowało nad ranem kwaterę główną Hamasu. Według świadków, budynek został niemal całkowicie zniszczony. Z kolei rzecznik izraelskiej armii oświadczył, że rakieta Hamasu uszkodziła linię wysokiego napięcia w południowym Izraelu, przez co część Strefy Gazy pozbawiona została dostaw prądu.

Czytaj też: "Żelazna kopuła" uratuje Izrael przed zagładą?


Zdaniem ekspertów konflikt najpewniej się zaogni, jeśli wojska Izraela wkroczą na terytoria palestyńskie. Według różnych szacunków, Hamas może rzucić do walki nawet 35 tys. bojowników. Tymczasem władze Izraela oficjalnie potwierdziły, że do "ewentualnej lądowej inwazji na Gazę" zmobilizowanych zostanie dodatkowo 75 tys. rezerwistów. Nad palestyńską granicą już od wczoraj trwa koncentracja izraelskich wojsk, w tym znacznych sił pancernych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.