Facebook Google+ Twitter

Bliski Wschód: między fatalizmem a utopią

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-11-25 16:43

Rozmowa z Szewachem Weissem - byłym ambasadorem Izraela w Polsce i przewodniczącym Knessetu - o sytuacji i przyszłości Bliskiego Wschodu.

Szewach Weiss. Fot. Janusz WójtowiczCzy na Bliskim Wschodzie jest możliwy trwały pokój?

– Nie wiem. Powiedzieć, że nie ma szansy na trwały pokój, to byłby totalny fatalizm. Po takim stwierdzeniu trzeba by zamknąć ten sklep. Powiedzieć, że są szanse w niedalekiej przyszłości na stabilny pokój to iluzja, utopia i kłamstwo. Trzeba szukać takich rozwiązań, w których będzie można żyć. Przeżyć. Może oni się zmienią? Może postanowią, że im też jest potrzebna demokracja? Wtedy będzie lepiej. Trudno stworzyć stabilny pokój z dyktaturą. A sąsiadów nie wybieraliśmy.

Wasz wywiad twierdzi, że najdalej za trzy lata Teheran, który głosi wprost, że Izrael trzeba zniszczyć, będzie dysponował bronią nuklearną.

– Mówi o tym nie tylko Mossad, ale już i politycy. Broń nuklearna w rękach Iranu z takim prezydentem, z taką elitą polityczną to groźba dla całego świata. I trzeba coś z tym zrobić. Wierzę w to, że jeżeli Rosja i Chiny zaczęłyby współpracować z Zachodem, ze Stanami Zjednoczonymi, to irański program nuklearny dałoby się zatrzymać naciskami politycznymi.

Ale jeśli mocarstwa nie będą współpracować, to pierwszym celem będzie Izrael.

– Pierwszym celem będzie Izrael, choć zginą nie tylko Żydzi, ale i kilka milionów Arabów. Przecież my mieszkamy z Palestyńczykami. W tej części Jordanu, w której żyjemy, dobrze i niedobrze, mieszka 11 milionów ludzi. Siedem z nich to obywatele Izraela. Reszta to Palestyńczycy i Arabowie. Kto postanowi zniszczyć Żydów bombą nuklearną, zamorduje też tych Arabów. Ale co my możemy zrobić?

To samo co zrobiliście w 1981 roku, dokonując nalotu na iracki reaktor Osirak i odsuwając na wiele lat realizację nuklearnych ambicji Saddama Hussajna.

– My nie możemy być długą ręką całego świata. A może zrobi to Francja? Albo Niemcy? Czyżby im nic nie groziło? Gdy siła nuklearna zniszczy wszystkie źródła energii na Bliskim Wschodzie i zostaną tylko źródła rosyjskie, jak będzie wyglądała Francja? Będzie zamiast ropy używać wody? Przemysł oprze na wiatrakach?

Zapytam inaczej. Czy można mieć naród bez państwa? Czy państwo jest potrzebne, żeby naród przetrwał?

– Żydzi dwa tysiące lat mieli naród bez państwa. Ale państwo dodaje coś jeszcze. Nawet tym Żydom, którzy żyją w diasporze, istnienie Izraela dodaje siły, energii, honoru. To jest związane z tożsamością żydowską, z religią żydowską. Przetrzymać... Ja nie chcę być arogancki, ale Pan o to pytał. My przeżyjemy. Nikt nas nie zniszczy. Bo kto nas zechce zniszczyć, popełni samobójstwo. I więcej nie powiem.

Chodzi o izraelskie łodzie podwodne z bronią nuklearną?

– Chodzi o nic. Proszę to sobie interpretować, jak Pan chce. Padło pytanie sugerujące, co zrobimy, jak stracimy państwo. My wiemy, że nasze zwycięstwo jest niemożliwe. Naszym zwycięstwem będzie pokój.

Czyli nieważne, kto wygra, ważne, kto przetrwa?

– Nie. Ja idę w innym kierunku. My już nie możemy więcej przegrać i jednocześnie mamy siłę, żeby przetrwać. Ale nasz cel to pokój. Jesteśmy gotowi na ustępstwa, kompromis terytorialny. Nie oznacza to, że się poddajemy. Wierzymy, że pokój jest możliwy. Ale żeby go osiągnąć, potrzeba dużo czasu. Do tego momentu trzeba wytrzymać. Rozwinąć gospodarkę, hi-tech, wychować ludzi, sąsiadów do pokoju. Mamy porozumienie pokojowe z Egiptem, Jordanią. To się już zaczęło. Jeszcze potrwa, ale jest możliwe.

Ostatnie pytanie. W Tel Awiwie powstała wojskowa grupa operacyjna, która ma opracować taktykę walki „z krajami, które nie mają wspólnych granic z Izraelem”. Czy oznacza to, że będziecie czekać, ale jeśli będzie trzeba się bronić,
to zaatakujecie?

– To jest bardzo ciekawe pytanie. Iran to na razie sprawa światowa. I nic więcej na ten temat nie powiem.

Bartłomiej Knapik

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.