Facebook Google+ Twitter

Bliski Wschód na wesoło?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-12 16:00

Śmiech z uprzedzeń i stereotypów narodowościowych staje się ostatnio modny. Sukces na tej płaszczyźnie odniósł wcześniej „Borat”, podobny pomysł wykorzystuje Dennis Dugan reżyser „Nie zadzieraj z fryzjerem”. Efekt niestety nieporównywalny.

 / Fot. Plakat filmowy.Znakomicie wyszkolony izraelski komandos o wręcz nieziemskich zdolnościach Zohan (Adam Sandler) chce porzucić swoje dotychczasowe zajęcie antyterrorysty. Mimo bycia żywą legendą izraelskiej armii i nieustannego powodzenia u kobiet - Zohan nie czuje się spełniony. Jego marzenia są inne, aby je spełnić pozoruje swoją śmierć a następnie udaje się do Nowego Jorku, żeby zrealizować siebie i zostać… stylistą fryzur.

Jednym z niewielu pozytywnych aspektów filmu jest więcej niż przyzwoita gra aktorska. Zarówno Adam Sandler jak i John Turturro – w roli Fantoma, wroga Zohana – spisują się dobrze grając z energią i zaangażowaniem, pozostawiając dobre wrażenie.

Cały komizm filmu opiera się na wykpieniu stereotypów narodowościowych dwóch zwaśnionych państw Izraela i Palestyny. Okazuje się, że konflikt na bliskim Wschodzie wg reżysera może być dobrym powodem do żartów. I z jednej strony może takim być, bo to dobry sposób, by rywale wreszcie wzajemnie ujrzeli w sobie człowieka. Z drugiej natomiast należy pamiętać o ofiarach tego konfliktu, a to nie jest już śmieszne a co najmniej niesmaczne. I wielu widzów może dostatecznie zniechęcić, tym samym psując seans.

Izraelici to zakochani w popkulturze disco lat 90. sprzedawcy trefnego sprzętu elektronicznego. Palestyńczycy zaś to wybuchowi ludzie skłonni do terroryzmu z wrodzonym talentem do konstruowania domowych bomb. Wszystko niby śmieszne, niby wesołe, ale nie do końca. Bez specjalnego szału i na pół gwizdka. A efekt końcowy niestety kiepski na tyle, by zapamiętać ten film na dłużej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.