Facebook Google+ Twitter

Blisko 150 salonów urody z certyfikatem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-10 15:50

Osoby zmagające się z chorobami skóry mogą korzystać z usług salonów pielęgnacji urody przyjaznych osobom z chorobami dermatologicznymi. Placówki wzięły udział w szkoleniach dermatologicznych realizowanych w ramach Programu Derma Friendly.

Zakończył się pierwszy etap ogólnopolskiego Programu „Derma Friendly – W trosce o skórę”,
w ramach którego budowana jest ogólnopolska mapa salonów pielęgnacji urody przyjaznych osobom z chorobami dermatologicznymi. W całej Polsce przeprowadzono cykl szkoleń, podczas których fryzjerzy, kosmetyczki i manicurzyści otrzymali wiedzę dotyczącą najczęściej spotykanych schorzeń skóry oraz uczyli się, w jaki sposób komunikować się z klientami, którzy się z nimi zmagają. Na internetowej mapie salonów z certyfikatem „Derma Friendly” jest już blisko 150 placówek z całej Polski. Ich adresy można znaleźć w serwisie www.dermafriendly.pl

Choroby skóry w sposób szczególny obniżają jakość życia

Skóra kształtuje obraz własnej osoby i naszą samoocenę. Dlatego wszelkie zmiany chorobowe, usytuowane zwłaszcza w widocznych miejscach, których nie można zakryć ubraniem (jak na rękach, twarzy) przekładają się bezpośrednio na funkcjonowanie osób nimi dotkniętych. Powodują dyskomfort, poczucie wyobcowania i bycia „naznaczonym” oraz przyczyniają się do stopniowego wycofywania z różnych dziedzin życia.
Do stygmatyzacji osób z chorobami skóry przyczynia się także niewiedza. Funkcjonujące wśród ludzi mity i lęki dotyczące zaraźliwości chorób skóry pogłębiają tę sytuację. Tak jest np. w przypadku łuszczycy – choroby autoimmunologicznej o podłożu genetycznym, która może dotyczyć nawet miliona Polaków. Jak pokazało badanie Instytutu Homo Homini, przeprowadzone w maju 2013 roku, mimo iż 90% badanych deklaruje, że wie co to za choroba, aż 40% Polaków niepotrzebnie boi się, że łuszczycą można się zarazić !

Tworzymy mapę miejsc przyjaznych

Badanie wskazało również na problem z dostępem do usług publicznych, takich jak: basen, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i inne. Wielu chorych na łuszczycę potwierdza te informacje podkreślając, że doświadcza stygmatyzacji i odrzucenia społecznego w życiu zawodowym, towarzyskim, ale też w codziennych sytuacjach: u kosmetyczki, u fryzjera, na basenie czy w środkach transportu publicznego. Jak podkreślają lekarze, psychika ma ogromny wpływ na stan skóry osób chorych z chorobami dermatologicznymi, np. z łuszczycą.
Bardzo istotnym czynnikiem chorobotwórczym w szeregu dermatoz jest stres. Wynika to z obecności wspólnych neuroprzekaźników dla układu nerwowego, skóry i układu immunologicznego. Równocześnie choroby skóry, szczególnie te o charakterze przewlekłym jak na przykład łuszczyca, wywołują liczne sytuacje stresowe (dystres). Powstaje "błędne koło", co zaostrza chorobę i utrudnia jej leczenie – tłumaczy dr n. med. Maria Juszkiewicz- Borowiec z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby te miały możliwość skorzystania z usług gabinetów pielęgnacji urody, gdzie nie będą obawiały się odrzucenia i zostaną potraktowane z szacunkiem i profesjonalizmem.

Przeszkoliliśmy już ponad 270 osób

Program „Derma Friendly – W trosce o skórę” dzięki szerokiej edukacji ma otworzyć salony na osoby cierpiące na choroby skóry. W ramach Programu w całej Polsce odbył się cykl bezpłatnych szkoleń, których uczestnicy otrzymali wiedzę na temat najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych (obok łuszczycy były to: alergie kontaktowe, atopowe zapalenie skóry, trądzik czy grzybice skóry) oraz zostali przeszkoleni w zakresie komunikacji z klientami.
Od czerwca w szkoleniach, które odbyły się w Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Sosnowcu i Warszawie wzięło udział już 276 fryzjerów, kosmetyczek
i manicurzystów, a certyfikaty i oznaczenia „Derma Friendly”, potwierdzające, że gabinet jest przyjazny osobom z chorobami skóry otrzymało 148 salonów.
O poziom merytoryczny szkoleń dba Partner Programu: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

Serwis www.dermafriendly.pl - mapa salonów przyjaznych..i nie tylko


Gabinety przyjazne osobom z chorobami dermatologicznymi można wyszukać na mapie w specjalnie utworzonym w ramach Programu serwisie internetowym www.dermafriendly.pl. Wszyscy zainteresowani odnajdą tu również informacje na temat Programu „Derma Friendly – W trosce o skórę”. W serwisie znalazły się także informacje na temat chorób skóry, porady psychologa dotyczące przygotowania do wizyty, a także adresy poradni dermatologicznych i stowarzyszeń pacjentów.


Projekt realizowany jest w partnerskiej współpracy Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz firmy Abbvie Polska.

Partnerami medialnymi Programu są serwisy Polska Kosmetyka i Kosmetologia oraz Fryzjerzy.com.
(Iwona Woźniak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.