Facebook Google+ Twitter

"Bliżej siebie". Licealiści z Izraela gościli w warszawskim "Schumanie"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-03-16 23:32

Uśmiechnięci, głośni, ciekawi polskich rówieśników... 120-osobowa grupa izraelskiej młodzieży odwiedziła 13 marca uczniów z CX LO im. Roberta Schumana w Warszawie. Polacy i Izraelczycy biorą udział w programie "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów".

Występ młodzieży z Izraela / Fot. Małgorzata BargielskaDrama w wykonaniu uczniów z LO im. Schumana / Fot. Małgorzata BargielskaCo roku do Polski przyjeżdża ok. 40 tys. młodych Izraelczyków. Do tej pory odwiedzali głownie miejsca martyrologii narodu żydowskiego. Projekt "Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów", który powstał dzięki współpracy Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Ministerstwem Edukacji Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, ma to zmienić.

- Ważne jest, by młodzi Izraelczycy mogli oprócz zwiedzania miejsc związanych z zagładą, zapoznać się z wielowiekową tradycją współżycia Polaków i Żydów - deklarują autorzy programu. - Dążyć do przełamania stereotypów - to nasze nadrzędne zadanie.

Wizyta w "Schumanie" było jednym z ostatnich elementów podróży po Polsce. - Kraków, Auschwitz, Lublin, Majdanek, Treblinka, warszawski Umschlagplatz - to tradycyjne punkty - miejsca pamięci, które odwiedzają młodzi Żydzi - wyjaśnia przewodnik grupy. To nie jest łatwa podróż; wywołuje ogromne emocje. wielu z młodych Izraelczyków odwiedza miejsca, które związane są z losami ich rodzin, trudno wobec tego faktu przejść obojętnie. Dlatego autorzy akcji "Bliżej siebie" postanowili włączyć do programu podróży także spotkanie z polskimi rówieśnikami.

Uczniowie z Izraela / Fot. Małgorzata BargielskaReprezentująca stronę polską Anna Nowakowska, dyrektor CX LO w Warszawie, witała gości, podkreślając, że ich obecność w szkole jest kolejnym etapem w przełamywaniu stereotypów. Przygotowany z myślą o izraelskich gościach program edukacyjno-artystyczny, był ciekawym zestawieniem historii i współczesności. Od dramy, opartej na "Campo di Fiori" Czesława Miłosza, młodzież płynnie przeszła do opowieści o teraźniejszości, którą wspólnie z izraelskimi rówieśnikami tworzą.

- Fajni są. Opowiadają jak jest u nich w szkole. Chyba mają większy rygor - mówi jedna z polskich uczennic. Niektórzy uczniowie szukają znajomych, z którymi już wcześniej mogli wymieniać maile, inni dopiero zawierają znajomości. Język nie jest barierą. Na szczęście większość z nich posługuje się językiem angielskim. Wkrótce zresztą okaże się, że zwłaszcza grono pedagogiczne nie potrzebuje korzystać z angielskiego. Słychać łamaną polszczyznę, rosyjski...

Wspólna dyskoteka i szabasowa kolacja były zwieńczeniem wieczoru.

13 marca podobne spotkanie odbywało się także w warszawskim Liceum im. Kossutha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.