Facebook Google+ Twitter

Bliżej wyczynowego sportu szybowcowego

Szybownictwo to sport, o którym przeciętny człowiek wie niewiele. Podstawową wiedzą na ten temat i aspektami organizacyjnymi zawodów szybowcowych podzielił się Dariusz Łukawski - dyrektor Aeroklubu Stalowa Wola.

Logo Aeroklubu Stalowa Wola / Fot. Aeroklub Stalowa Wola - logoSpecyfika i aspekty organizacyjne zawodów szybowcowych

Zawody szybowcowe, w tym również rangi mistrzostw Polski, polegają na wykonywaniu przez szybowce (statki powietrzne bez własnego napędu) przelotów po wytyczonych trasach, z wykorzystaniem wstępujących prądów powietrznych. W trakcie zawodów, każdego dnia (gdy występują odpowiednie warunki atmosferyczne) rozgrywane są konkurencje na dystansach od 100 do ponad 300 km. Zwycięzcą konkurencji jest zawodnik, który pokonał największy dystans w najkrótszym czasie. Suma wyników z poszczególnych konkurencji decyduje o zwycięstwie w zawodach.

Z uwagi na dużą liczbę zawodników, konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych zadań, a także z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej infrastruktury, zarówno dla rozgrywania konkurencji jak i pobytu uczestników i sprzętu latającego, organizacja zawodów szybowcowych jest zadaniem bardzo złożonym i stosunkowo kosztownym. Jednocześnie jest to impreza unikalna i prestiżowa - wybór organizatorów takich zawodów odbywa się po przeprowadzeniu konkursu i weryfikacji ich umiejętności organizacyjnych. Szybowcowe Mistrzostwa Polski organizowane przez Aeroklub Stalowowolski będą drugą, po blisko 20 latach przerwy, szybowcową imprezą tej rangi organizowaną w Stalowej Woli oraz na terenie Podkarpacia.


Cel i oczekiwane korzyści z organizacji Szybowcowych Mistrzostw Polski

Oprócz wyłonienia Szybowcowego mistrza Polski w klasie 15-metrowej, kluczowym celem organizacji mistrzostw jest dalsza popularyzacja działalności lotniczej wśród społeczeństwa naszego regionu, a zwłaszcza wśród młodzieży. Dzięki wysiłkom Zarządu oraz aktywnych członków Aeroklubu, w ostatnich latach reaktywowano profesjonalne szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Stalowowolskim, przywracając pozycję Aeroklubu na lotniczej mapie Polski. Pozycję, która przez wiele lat, od połowy lat 50. ubiegłego wieku, czyniła ze Stalowej Woli i całego Podkarpacia kolebkę talentów lotniczych, którzy zadziwiali Polskę i świat wynikami na zawodach sportowych oraz aktywnie uczestniczyli w działalności ośrodków lotniczych i rozwoju przemysłu lotniczego. Tak więc obok walorów prestiżowych, organizacja Szybowcowych Mistrzostw Polski ma także wymiar bardzo praktyczny, zachęcając młodzież (i nie tylko) do podjęcia szkolenia lotniczego i budowania planów życiowych nakierowanych na rozwój w specjalnościach lotniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

zxc@

Jak napisałam w zajawce to nie są moje słowa - materiał pochodzi z Aeroklubu Stalowa Wola :)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
zxc
  • zxc
  • 25.07.2012 18:06

Szybownikom życzę nieba pełnego cumulusów, a Pani Jadwidze trochę lżejszego stylu, szybowce są lekkie unoszą się jak te ptaszki niebieskie :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.