Facebook Google+ Twitter

Blog soborowych błędów

Breviarium to strona - archiwum, poświęcona Kościołowi posoborowemu. Umieszczono tam setki zdjęć i tekstów, dokumentujących negatywne, zdaniem autora, zmiany w nauczaniu i tradycji.

Breviarium (www.breviarium.blogspot.com ) Materiały znajdujące się w Breviarium pochodzą ze stron prywatnych, organizacji i z czasopism. W razie potrzeby autor opatruje je swoimi komentarzami. Przytacza przykłady odchodzenia księży, zakonnic i świeckich (głównie na Zachodzie) od tradycji i oscylowania w kierunku neopogaństwa: klasztorne Haloween w ramach Dnia Wszystkich Świętych, kościół pod wezwaniem Wielkiego (nie - Świętego) Ducha, mieszanie modlitwy kontemplacyjnej z buddyjską medytacją itd.
Podaje niepokojące wieści o biskupie afrykańskim, który ekskomunikuje wiernych za to, że nie chodzą na głosowanie, innym dostojniku, który wystąpił dla kariery politycznej oraz o samozwańczej "księżynce". Zwraca uwagę na zapomnianą przez wielu liturgię łacińską (przedsoborową), widząc w niej prawdziwe źródło odnowy tradycji i wiary.

Ksiądz w glanach?

Wartościowanie, jakiego dokonuje autor, budzi często zdziwienie i niesmak. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy Kościół dociera do środowisk zaniedbanych, do trudnej młodzieży, siłą rzeczy stosując niecodzienne metody wychowawcze. Zakonnicy w dredach na głowie, obecni na Przystanku Jezus zostali np. nazwani "modernistyczną parodią kapucynów". W negatywnym kontekście przywołany jest francuski ksiądz, Guy Gilbert, który całkowicie poświęcił się pracy z młodzieżą marginesu. Ksiądz ten chodzi w skórzanej kurtce, którą dostał od wychowanków i w glanach. Ma dość groźny wygląd i adekwatnie do tego potrafi stanąć nawet do bójki ulicznej (gdzie zresztą stracił zęby). Ksiądz, który się bije... Można by było poważnie traktować obawy autora blogu o moralność i obyczaje, gdyby nie fakt, że w tym samym serwisie przytaczane są argumenty za słusznością kary śmierci (podparte cytatami z Biblii i słowami papieży). A Watykan tej karze stanowczo się sprzeciwia (wypowiedź kard. Martiniego, cytowana w Novus Ordo).

"Olewanie"... przepisów liturgicznych

Razi też poziom dyskusji. Autor zarzuca współbraciom w wierze brak szacunku do sacrum, ale sam posługuje się niezbyt wybrednym językiem, gdy podsumowuje: "Można olewać liturgię", "świeckie łachy zamiast habitu" etc. Podkreślam - są to frazy, użyte przezeń w kontekście ironicznym. Samo Breviarium ma zapewne przestrzegać przed banalizowaniem moralności i tradycji. To ważna idea, bo już teraz obawy budzą duchowni politykierzy czy świeccy, rozmawiający przez telefon w kościele. Ale dla przypadkowego gościa tego blogu, widzącego z jednej strony łacińską modlitwę do św. Michała Archanioła, a z drugiej taką polszczyznę, może to być argument za utożsamianiem tradycji łacińskiej z prymitywem, konserwatyzmu nie z kardynalską purpurą, a z moherem podłej jakości.

Część z faktów jest w blogu tylko cytowana, wyrwana z szerszego kontekstu (macierzyste strony), powstaje zatem pytanie o wiarygodność sensacyjnych niekiedy doniesień. Błądzącym po Internecie pozostaje więc traktować Breviarium i podobne serwisy jako pretekst do myślenia nad granicami sacrum i profanum. Z jednoczesną świadomością, że reprezentuje ono poglądy grupy katolików, a nie całego Kościoła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Pewnie, że warto!
@Szymonie -*Nie rozumiem, jak można być chrześcijaninem, podążać za nauką Jezusa z Nazaretu i aprobować morderstwo w imieniu prawa.* - trzeba zapytać ch. z USA, gdzie ch. pędzą na wykonanie wyroku do specjalnych sal (rodziny ofiar). No i 2000 lat Kościół jednak ostro rozdzielał kś. A co sie zmieniło w ostatnich latach? A Twoi rodzice i dziadkowie są/byli ch. i są/byli przeciwni kś.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I dodam, że nawiązałam ciekawą dyskusję z autorami Blogu. Myślę, że warto było zahaczyć o temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu stanowisko Benedykta XVI: http://wiadomosci.onet.pl/1478924,12,item.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

I oczywisty plus za dobre moim zdaniem opracowanie tematu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie rozumiem, jak można być chrześcijaninem, podążać za nauką Jezusa z Nazaretu i aprobować morderstwo w imieniu prawa.
Nie jestem w stanie pojąć, jak można odrzucać podstawową naukę Chrystusa, który kazał MIŁOWAĆ NIEPRZYJACIÓŁ, i próbować wmawiać chrześcijanom, że aborcja to morderstwo, a kara śmierci to już nie...
Albo jesteśmy konsekwentni w swej wierze, albo odrzucamy ją w całości... nie można być tylko na pół grzesznym...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A tu polemika pana, który Blog prowadzi: http://breviarium.blogspot.com/2007/01/koci-katolicki-o-karze-mierci.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Treść niezgodna z prawdą. Kościół nie sprzeciwia się karze śmierci. Poniżej cytat z katechizmu:

2267 Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. (...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorzy Kroniki Novus Ordo podali, że Kościół uznał karę śmierci za zbrodnię (wypowiedż kard. Martiniego):

http://breviarium.blogspot.com/2006/12/kara-mierci-wedug-posoborowizmu-i-wedug.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • M Q
  • 25.01.2007 19:29

Moim zdaniem Autorka chybia w swoich zarzutach skupiając się na formie (rzeczywiście ironicznej) i lekceważąc przez to poruszane problemy.

Na przykład "Można olewać przepisy liturgiczne" dotyczy PUBLICZNEJ (w Radio Józef, o ile pamiętam) wypowiedzi kapłana mieniącego się liturgistą, który z lekceważeniem wyraża się o Liturgii Kościoła i namiawa do radosnej twórczości - zwykle skutkującej zamienianiem Mszy w jakąś żałosną parodię zebrania z konferansjerem - na pewno niegodna o ile nie nieważną...

Watykan i Kosciół również nie sprzeciwia się karze śmierci - wystarczy przeczytać Katechizm Kościoła Katolickiego (ten najnowszy - posoborowy) zamiast bryków z Gazety Wybiórczej...

Jednym slowem - żeby stawiac zarzuty trzeba wiedzieć, o czym się pisze. Autorzy Kroniki Novus Ordo akurat wiedzą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Olu, dopóki innością kościelną, to wszystko OK. teraz ludziska eksperymentują w modniejszych tematach niż Kościół - bardziej namacalnych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.