Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8031 miejsce

Błogosławiona Salomea patronką gimnazjum w Skale

Na wniosek społeczności gimnazjum uchwałą Rady Miejskiej w Skale nadano tej szkole imię Błogosławionej Salomei. Uroczystość zgromadziła kilkaset osób z okolicznych szkół i miejscowości.

Uroczystość nadania imienia / Fot. Fot."Kronikarz" Marek AniołGimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Skale ma patronkę - błogosławioną Salomeę. Błogosławiona Salomea, córka księcia Leszka Białego i Grzymisławy, po śmierci męża Kolomana, króla Rusi Halickiej, postanowiła swoje życie oddać Bogu. W Zawichoście zamieszkała w założonym przez jej brata Bolesława Wstydliwego, pierwszym w Polsce klasztorze klarysek. Uciekając przed zbliżającymi się do granic Polski Tatarami, przeniosła się w 1260 do Grodziska w Gminie Skała. Z jej inicjatywy powstała biblioteka przyklasztorna oraz założone na prawie niemieckim miasto Skała.

Uroczystą mszę świętą z okazji nadania imienia szkole celebrował biskup kieleckiCzęść artystyczna / Fot. Fot".Kronikarz" Marek Anioł Kazimierz Ryczan. Dalsza część uroczystości odbyła się w hali widowiskowo-sportowej i budynku szkolnym, dokąd przemaszerowali zaproszeni goście wraz z młodzieżą gimnazjalną. Były okolicznościowe przemówienia, liczne gratulacje i podziękowania. Była też chwila powrotu do czasów średniowiecza i wspomnienia niektórych ważnych wydarzeń z życia bł. Salomei, oczywiście przy udziale młodzieży gimnazjalnej. W Jej rolę doskonale wcieliła się Ania Opalska, a koledzy koleżanki z klasy II a i III b gimnazjum, O patronce gimnazjum / Fot. Fot."Kronikarz" Barbara Szwajcowwskauczestniczący w przedstawieniu, dołożyli wszelkich starań, by inscenizacja dostarczyła oglądającym wielu niezapomnianych chwil. I tak właśnie było, przedstawienie bardzo się podobało
i zostało przyjęte gromkimi oklaskami.

Po programie artystycznym, który przeniósł nas w epokę fundacji naszegoZ historii życia bł.Salomei / Fot. Fot. miasta, wyruszyliśmy na spotkanie ze współczesnością. Otwarte drzwi nowoczesnego, pięknego Gimnazjum zaprosiły wszystkich. Na budynku zawisła tablica upamiętniająca nadanie szkole imienia, a w holu szkoły dokonano odsłonięcia i poświęcenia obrazu patronki – bł. Salomei, której autorką jest uczennica Gimnazjum Karolina Żurek. Pamiątkowa księga też zapraszała, bo przecież jej strony otwierają się tylko w chwilach szczególnych, by objąć swoim zapisem wszystkich uczestników wydarzeń najważniejszych, a dla istniejącej od 1999r. szkoły, historycznych. Dla Gimnazjum w Skale 19 maja 2012 roku był właśnie dniem związanym z takim wydarzeniem. Niecodziennym i Pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem gimnazjum / Fot. Fot."Kronikarz" Barbara Szwajcowskaniezapomnianym. Aż trudno uwierzyć, ale chwile sobotniego popołudnia połączyły wszystkich... odczuwało się atmosferę pełną szacunku, stworzoną przez gospodarzy... odczuwało się serdeczność rodziców, uczniów, zapraszających gości na poczęstunek..., a pięknie udekorowane wnętrza budynku przypominały o wielkim gościu – patronce, bł.Salomei, która już na stałe tutaj zamieszkała.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Marię Skłodowską - Curie podałem tylko jako przykład... Szkoła jest po to, ażeby dziatwa uczyła się, a nie ażeby się modlić do błogosławionej.
Skoro Salomea klasztorowi podarowała zbiór książek, to też - tak jak to ma miejsce w dzisiejszej "wolnej" Polsce... nie podarowała go dziatwie szkolnej, a wybranym przez siebie... "modlącym się". Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W demokracji wybór patrona, przez np. szkołę czy inną instytucję, zależy od konkretnego środowiska, a nie od kogoś z zewnątrz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karolina Leśnowolska
  • Karolina Leśnowolska
  • 23.05.2012 08:20

Salomea, czy Maria S-C, co za różnica, grunt, że dzieciaki się postarały i przy tym dobrze się bawiły :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 22.05.2012 23:30

Panie Andrzeju, Maria Skłodowska-Curie nie założyła ani miasta, ani nie miała nic wspólnego ze Skałą! A Błogosławiona Salomea tak! To naturalne, że jej imieniem nazwano szkołę, tym bardziej, że szacowna Salomea zaopatrzyła klasztor w bogaty księgozbiór, szerząc tym samym oświatę!
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj! Tej łączącej atmosfery, pełnej szacunku dla tych siedzących obok na ławce życia bardzo nam potrzeba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Leszku -zabił mi Pan ćwieka...w zamian proszę o komentarz któryś z moich artykułów!... że nowa szkoła - to dobrze! że młodzież garnie się do nauki... też dobrze! Ale czemu szkole nie dano imię na przykład Marii Curie Skłodowskiej??... Przyznaję, że nie rozumiem dzisiejszego ducha w "dzisiejszej Polsce"... dlatego też stamtąd wyjechałem. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydarzenie, które na długo utkwi w pamięci uczestników. Interesująca relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie że powstają szkoły, a nie tak jak u nas się je zamyka. Bardzo ciekawa relacja. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.