Facebook Google+ Twitter

Blogowanie pomaga nastolatkom

Gimnazjalista bloguje? Tym lepiej dla niego. Młodzi blogerzy coraz lepiej radzą sobie w życiu towarzyskim.

 / Fot. Ed Yourdon, Creative Commons, http://www.flickr.com/photos/yourdon/3475422046/sizes/z/in/photostream/Od długiego czasu wiadomo było, że przelewanie swoich nastoletnich żalów i lęków na papier oraz opisywanie niespełnionych miłości w
pamiętniku, ma właściwości terapeutyczne. Jednakże niedawno dowiedziono, że jeszcze lepszy wpływ na psychikę młodego człowieka ma prowadzenie bloga.

Jak podaje NY Times badanie przeprowadzone przez izraelskich naukowców Meyran Boniel-Nissim i Azy Barak, psychologów z Uniwersytetu Haifa wykazało, że kontakt ze społecznością internetową, na jaki pozwala format bloga, w dużo większym stopniu umożliwia rozładowanie stresu socjalnego niż zwykły pamiętnik.

Aby to udowodnić, naukowcy przebadali przypadkowo wybranych uczniów szkół średnich i wybrali spośród nich 124 dziewczynki i 37 chłopców, u których zaobserwowano trudności w nawiązywaniu przyjaźni lub komunikacji z kolegami.

Podzielono ich na 6 grup. Pierwsze dwie miały opisywać na blogach swoje problemy towarzyskie, jedna z nich musiała udostępnić możliwość komentowania wpisów. Kolejne dwie grupy mogły blogować o czym tylko chciały, z czego również jedna zezwalała na umieszczanie komentarzy. Ta część badanych miała aktualizować bloga minimum dwa razy w tygodniu. Grupę kontrolną stanowiły dwie pozostałe grupy, które mogły prowadzić papierowy pamiętnik albo nic nie robić.

Każdy wpis został zanalizowany przez psychologów, w celu zdeterminowania stanu psychicznego dziecka. Okazuje się, że polepszyło się samopoczucie tych nastolatków, którzy pisali o swoich problemach i zezwalali na komentowanie wpisów. Te z resztą były zadziwiająco pozytywne i podnosiły młodych autorów na duchu, jak twierdzi dr Barak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.