Facebook Google+ Twitter

Blokada inwestycji w stolicy. Czyja jest w końcu ta Warszawa?

Stojąc kolejną godzinę w korku, często myślimy o tym, kiedy ta wieczna budowa się wreszcie skończy. Czy kiedyś w końcu warszawiacy odbudują tę swoją stolicę?

Z drugiej strony nie zawsze sobie uświadamiamy, że wiele inwestycji w stolicy opóźnia się nie z powodu braku pieniędzy, planów, pozwoleń, ale dlatego, że przetargi blokują sami mieszkańcy, dla których na pierwszym miejscu jest własny prywatny interes nad naszym zbiorowym.

 / Fot. Michcik, CC BY-SA 3.0 / WikipediaJeśli śledzicie miejskie wiadomości na Facebooku, to nie dało się w ostatnim tygodniu nie zauważyć zmasowanego ataku jakiego dokonało na warszawskich stronach kilku mieszkańców Powiśla - z ul. Szarej - w związku z przekazaniem prawowitemu właścicielowi terenów, na którym znajduje się tamtejszy plac zabaw i skwerek z drzewami. Zdenerwowanych lokatorów nie interesuje to, że przed wojną teren do kogoś należał, że mu go bezprawnie odebrano, liczy się tylko to, że zamiast zielonych drzew za oknem powstanie apartamentowiec. Stąd przygotowania do kolejnych manifestacji, bezpodstawne publiczne oskarżenia urzędników i prezydenta miasta o korupcję.

Było miasto, jest las


Czy rozwój terytorialny wg Pani Prezydent, to zezwolenie na bezprawne zawłaszczanie terenu przez właściciela, który stosuje brudne triki w przeświadczeniu własnej bezkarności?! - pyta jeden z użytkowników Facebooka, nie interesując się tym, że sąd prawomocnie przekazał tereny prawowitemu właścicielowi (źródło: profil na FB Hanny Gronkiewicz-Waltz).

Powiedzmy Radnym oraz Pani Prezydent, co sądzimy o pomyśle zabudowy naszego jordanka. Powiedzmy, że nie zgadzamy się na oddawanie terenu zaspakajającego istotne potrzeby mieszkańców do wykorzystania komercyjnego przez osoby prywatne - nawołują mieszkańcy Powiśla, widząc, że teren ten nie jest jordankiem oraz tego, że dokładnie w takiej samej odległości od ul. Szarej jest Park im. Rydza-Śmigłego o powierzchni 54 ha, w którym mogą wypoczywać z dziećmi. (Źródło: Ratujmy Park na Powiślu!!! - ul. SZARA).

Zapowiadają zatem kolejne protesty, tworzą transparenty, byle tylko zablokować inwestycję, nawet gdyby w rzeczywistości mogła ona przynieść okolicy wiele korzyści. Bo po pierwsze: właściciel jeszcze nie powiedział, co powstanie na tym placu (być może w ramach nowej zabudowy mógłby tu powstać także plac zabaw?), a po drugie: na rynku warszawskich nieruchomości pojawi się kilkadziesiąt nowych mieszkań w świetnej lokalizacji, a im więcej mieszkań na sprzedaż, tym przecież bardziej konkurencyjne ceny. Czy rzeczywiście stać nas w takim razie na robienie lasu ze stolicy?

Czytaj dalej ->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Zdruzgotana
 • Zdruzgotana
 • 09.11.2011 20:43

Szanowna Pani Anno, ja tez jestem za odbudowa Warszawy tej z przed wojny. Niestety obecny wlasciciel, ktory w dziwny sposob przejal grunt, ktory nie byl jego wlasnoscia przed wojna nie odbuduje tego co tu kiedys bylo bo mu sie nie bedzie oplacalo. On musi wywalic ogromny apartamentowiec wg pierwotnych planow ponad 10 pietrowy. Mam nadzieje ze osoby odpowiedzialne za wyglad Warszawy mu na to nie pozwola. A komentarz do "Jordanka" to byl Jordanek, zadbany, z wlasnym zarzadem ale w dziwnych okolicznosciach, po ciuchu udalo sie go przerobic na plac zabaw. Ciekawe ile to Pana Macieja M. kosztowalo. Moze i mnie miasto sprzedaloby kawalek parku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalczyk
 • Jan Kowalczyk
 • 08.11.2011 23:20

Deweloper na wszelkie sposoby próbuje zmienić ton opinii publicznej. Na forach internetowych pojawiają się wpisy sprzyjające Szarej Invest oraz artykuły takie jak ten - tendencyjne i ewidentnie powstające pod piórem kogoś, dla kogo Pan MM nie jest obcą osobą. Pani Anna Kowalczyk należy do tych (marnych i nielicznych na szczęście) autorów, którzy właśnie popierają interes nielicznej grupy osób. Osób, które w bardzo ciemnych okolicznościach wykupują publiczne grunty i zamieniają je w przynoszące milionowe zyski blokowiska. Pani Anno, naprawdę nie warto było. Pan MM nie zrealizuje swojego planu i powoli zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Cenny grunt przy Szarej zaczyna się palić pod nogami i już za chwilę sparzy kilka osób... Czapka gore a kłamstwo ma krótkie nogi. Decyzje BGN zostały wydane poza prawem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adi
 • Adi
 • 07.11.2011 21:58

"Jedni wariaci bronili krzyża dziś tacy sami widać obudzili się tutaj. ludziom się nudzi w domach po porstu, taka jest prawda, wchodzilem na te strone o parku tam same matki z dziecmi same zdjecia jakis dzieciakow z transparentami. kobitom po ciazy odbija i tyle, no i emerytom spolecznikom, jak ma przerwe w sluchaniu Radia Maryja to musi protestować."
Widać, że nie ma rodziny, nie wie co znaczy spędzać czas z dziećmi w miłym, zacisznym miejscu, które na dodatek można znaleźć w centrum wielkiego miasta . Jak będzie dalej skoro taką młodzież wychowaliśmy ?... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciek Murański
 • Maciek Murański
 • 07.11.2011 15:18

Szara Invest to NIE SĄ spadkobiercy prawowitych właścicieli. Ci ludzie wykupili czyjeś roszczenia - zapewne za ułamek rynkowej wartości gruntu.

Działają DLA ZYSKU za wszelką cenę, po trupach, wbrew woli Warszawiaków,
równiez tych, którzy wykupili apartamenty w okolicznych, zbudowanych w podobny sposób, czyli "na wyrwę", bloków (zamiast mieszkań ulokowanych pośród kilkudziesięcioletnich drzew będzie towarzystwo podobnych "plomb").

Można się spierać czy odbudowana po wojennych zniszczeniach Warszawa jest, czy nie jest miastem ładnym. Jest jednak pewne, że wycinanie dorodnych, zdrowych, kilkudziesięcioletnich lub starszych parków i budowanie w ich miejscu "plomb" urody Stolicy nie doda. Zwłaszcza, że - to co już zbudowano nie zasługuje na miano wartościowej architektury. W przeciwieństwie wysokościowca Libeskinda w sąsiedztwie PKiN - nie bywają to obiekty autorstwa światowej sławy artystów. Nikt nie przystanie by podziwiać bryłę budynku mieszkalnego przy Alei Zgrupowania AK „Kryska” (zbudowanego kosztem kilkunastu drzew parku), żaden fachowy periodyk nie wspomni ciepło o budynku przy Wilanowskiej 16, nikt, (idę o zakład, że lokatorzy również), nie pochwali się w kraju i na świecie wątpliwym urokiem bloku przy Śniegockiej 8.

Być może żądza zysku za wszelką cenę, wbrew wszystkim zainteresowanym (mieszkańcy, nie tylko okoliczni, nie popierają idei poświęcenia parku pod budownictwo) zwycięży ze zdrowym rozsądkiem. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że nawet w Nowym Jorku (który uchodzi m. in. za matecznik owej żądzy zysku za wszelką cenę) ówczesne władze zasłynęły wykupieniem działek z rąk prywatnych pod Central Park. Który do tej pory stanowi wielka atrakcję miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roch
 • Roch
 • 07.11.2011 14:02

za Lecha K. wam było lepiej, nie zwracał, nie budował, nic nie robił... wy lepiej napiszcie ile Wam politycy płacą za kampanię wyborczą, bo widać, że się zaczęła, nawalanie w urzednikow ile tylko wlezie, przyjdzie PIS to z wami inaczej zatanczy, juz kazdemu naobiecywali, bedzie kraj miodem i mlekiem plynacy, nawet drzewa beda lepiej rosly

Komentarz został ukrytyrozwiń
WWA
 • WWA
 • 07.11.2011 13:53

ja należę do zwolenników budowania, tylko ładnych kamienic, takiej zabudowy nie wyższej niż 6 pięter, żeby nie jakieś tam molochy wielkie, ale Warszawa to miasto, drzewa mają być dodatkiem nie treścią tego miasta, ale mówię ważne jest żeby to była ładna zabudowa. jeden z moich ulubionych blogów na ten temat http://wczorajidzis.blogspot.com/ Świetnie można zobaczyć ile więcej zieleni jest dziś w Warszawie w porównaniu z przeszłością

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dziennikarz
 • Dziennikarz
 • 07.11.2011 13:29

Droga Pani Anno, jeszcze wczoraj myślałem, że Pani jest osobą poważną i jako dziennikarz obywatelski, ma większą świadomość swoich działań. Jaki z Pani dziennikarz skoro Pani nie zna prawa o ochronie wizerunku? Dziękuję szperaczowi, bo jeszcze bardziej otworzył mi oczy. Pani Anno, tego się nie spodziewałem nawet po amatorze...

Komentarz został ukrytyrozwiń
mieszkaniec powiśla
 • mieszkaniec powiśla
 • 07.11.2011 13:21

Pani Anno, a skąd Pani wie jakie są interesy wszystkich Warszawiaków?? :) Siłą rzeczy, reprezentuje Pani takie, a nie inne poglądy, które są poglądami pewnie jakiejś części osób, a nie WSZYSTKICH warszawiaków. Osobna sprawa - co ma Jordanek na Szarej do całej Warszawy? Czy to budowa metra? obwodnicy? stadionu narodowego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
mieszkaniec powiśla
 • mieszkaniec powiśla
 • 07.11.2011 13:13

"Jedni wariaci bronili krzyża dziś tacy sami widać obudzili się tutaj. ludziom się nudzi w domach po porstu, taka jest prawda, wchodzilem na te strone o parku tam same matki z dziecmi same zdjecia jakis dzieciakow z transparentami. kobitom po ciazy odbija i tyle, no i emerytom spolecznikom, jak ma przerwe w sluchaniu Radia Maryja to musi protestowac."

nie ma co, totalny brak agresji :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
hhhh
 • hhhh
 • 07.11.2011 12:59

Jedni wariaci bronili krzyża dziś tacy sami widać obudzili się tutaj. ludziom się nudzi w domach po porstu, taka jest prawda, wchodzilem na te strone o parku tam same matki z dziecmi same zdjecia jakis dzieciakow z transparentami. kobitom po ciazy odbija i tyle, no i emerytom spolecznikom, jak ma przerwe w sluchaniu Radia Maryja to musi protestowac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.