Facebook Google+ Twitter

Blues - to zawsze blues jest

Kiedy ostatniej niedzieli przeglądałem swoja płytotekę w poszukiwaniu jakiejś ciekawej muzyki, wpadłem na wspaniałą płytę, znakomitego muzyka, Wojtka Skowrońskiego.

Urszula Sipińska i Wojciech Skowroński / Fot. Okoński PAPPłyta nazywa się "Blues & Rock" i była wydana w 1973 roku. Muzykę Wojciecha Skowrońskiego, pamiętam jeszcze z czasów mojej podstawówki, kiedy to wszyscy nucili "Ja to się cieszę byle czym" czy "Ludzie, coś mi tutaj nie gra". To były wspaniale utwory.

Wojtek Skowroński nagrał mnóstwo takich hitów, a trzeba wiedzieć, że nie tworzył on prostej muzyczki, popowej. Chciałoby się powiedzieć, cytując jego samego "boogie-woogie mam we krwi" albo zacytować jedną z jego piosenek - "zbyt późno, by spać dalej, za wcześnie żeby wstać". Te teksty chodzą za mną już od kilkudziesięciu lat.

Twórczość Wojciecha Skowrońskiego była i jest do dziś plasowana na najwyższym poziomie polskiej i europejskiej muzyki, blues-rockowej czy jazzowej.

Urodził on się 11.07.1941 roku w Warszawie. Na początku lat 60. wyjechał do Poznania i tam też studiował, a w 1962 roku, zaczął grać na pianinie w dixielandowym Storyville Jazz Band. Potem występował z Niebiesko-Czarnymi i poznańskim zespołem Bardowie.

W 1967 roku wystąpił w koncercie Nowe Twarze w Polskim Jazzie na MFMJ Jazz Jamboree '67 w Warszawie. Wojciech Skowroński występował na różnych festiwalach muzycznych. Były to festiwale zarówno jazzowe, jak i festiwale muzyki popularnej. W roku 1972 zespół Wojtka Skowrońskiego nagrał i wydał pierwszą płytę koncertową w historii polskiego rocka, była to tak zwana czwórka. Lata 70. i lata 80., były najlepszymi dla Skowrońskiego. Wiele występował on w kraju i za granicą, chociażby wspomnę tu takie kraje jak Czechosłowację, RFN, ZSRR, Holandię, Belgię i Francję.

W tym czasie Wojciech Skowroński bardzo wiele nagrywał dla PR, a mianowicie z orkiestrą pod dyr Aleksandra Maliszewskiego czyli ALEXBAND czy chociażby z orkiestrą Jerzego Miliana oraz orkiestrą Andrzeja Trzaskowskiego. Warto tu wspomnieć, iż śpiewał on standardy jazzowe czy bluesowe, ale nie nie stronił od popularnych utworów rockandrollowych, wykonywał też swoje własne piosenki.

1990 rok był dla Wojciecha Skowrońskiego smutnym rokiem, wtedy właśnie ciężko zachorował i musiał zrezygnować z działalności koncertowej. Po ponad dziesięcioletniej rehabilitacji i walce z chorobą zmarł 17 stycznia 2002 roku w Poznaniu.

Jutro będziemy obchodzili kolejną, ósmą rocznicę śmierci wspaniałego polskiego instrumentalisty, a przede wszystkim wokalisty Wojciecha Skowrońskiego.

I tu na koniec jeszcze raz nawiążę do jego piosenki. Pan Wojtek nie "zbył swego życia za pół darmo, jak czek bez pokrycia".

Pisząc ten tekst zaczerpnąłem kilka faktów biograficznych opracowanych przez pana Piotra Przybylskiego na stronie www.wojciechskowronski.pl, za co mu ogromnie dziękuję i pozdrawiam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie myli się pan , panie Andrzeju, dokładnie, Blues Trio Wojciecha Skowrońskiego. To tylko jedna nazwa, Wojtek Skowroński grał i śpiewał w kilku formacjach. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przypominać trochę zapomniane postacie tworzące historię polskiej muzyki. Dla mnie do dzisiaj Wojtek Skowroński był postacią kompletnie nie znaną więc czas nadrobić zaległości . Pozdrawiam .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.01.2010 20:10

Pamiętam tylko dwa utwory Wojtka Skowrońskiego " Kominiarz Johnny" i "Ja to się cieszę byle czym" .Nie można jednak przecenić jego wkładu w rozwój polskiej sceny blues-rockowej.Franciszek Walicki w swojej książce "Szukaj Burz Buduj " umieszcza go miedzy takimi sławami jak Czesław Niemen , Tadeusz Nalepa, Andrzej Nebeski " czy Józef Skrzek. Jego nazwisko możemy znaleźć także w Encyklopedii Muzyki Popularnej " Blues jest w Polsce" i Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Wojciech Skowroński to barwna postać , jeden z tych "skazanych na bluesa" .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.